Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Податки при продажу службового авто юрособою - платником ЄП (2%) фізособі

Юрособа на ЄП (2%) продає фізособі (сину засновника) службове авто за ціною оціночної вартості, залишковою вартістю - 0 грн (авто 2011 року). Як відобразити в бухобліку? Які особливості документування та оподаткування сторін?

Бухгалтерський облік

Згідно з вимогами НП(С)БО 27, у разі продажу об’єкта ОЗ (в розглядуваній ситуації службового авто) такий об’єкт переводять до складу запасів - необоротних активів, утримуваних для продажу, а потім продають як запаси (далі в прикладі цифри умовні):

  • Дт 131 Кт 105 – 100 000 грн (на суму нарахованої амортизації);
  • Дт 286 Кт 105 – 0 грн (на залишкову вартість. В розглядуваній ситуації така вартість 0 грн. Таким чином, на субрахунку 286 буде числитися автомобіль 1 шт. за ціною 0 грн на суму 0 грн);
  • Дт 377 Кт 712 – 50 000 грн (на суму продажу - договірну вартість, яка дорівнює оціночній);
  • Дт 712 Кт 791 – 50 000 грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати);
  • Дт 943 Кт 286 – 0 грн (списана собівартість проданого авто);
  • Дт 791 Кт 943 – 0 грн (собівартість реалізації списана на фінрезультати);
  • Дт 311 Кт 377 – 50 000 грн (отримана оплата від покупця).

 

Документування

Нормативними документами порядок документування для розглядуваної ситуації не встановлений. Тому конкретний варіант документування сторони обирають самостійно.

У будь-якому разі, укладається договір купівлі-продажу, у простій письмовій формі (ст. 208 ЦКУ). Нотаріальне посвідчення не вимагається. Хіба що сторони вирішать нотаріально посвідчити за власним бажанням.

Окрім договору, має бути документ, яким оформляється передача автомобіля від підприємства до фізособи. Цю операцію можна оформити Актом приймання-передачі основних засобів, форма якого затверджена Наказом №818.

 

Єдиний податок (2%)

Відповідно до пп. 292.2 ПКУ при продажу основних засобів юридичними особами - платниками єдиного податку дохід визначається як сума коштів, отриманих від продажу таких основних засобів.

Якщо основні засоби продані після їх використання протягом 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію, дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.

В розглядуваній ситуації залишкова вартість 0 грн. Таким чином, до складу оподатковуваного доходу включається ціна продажу автомобіля – за даними наведеного прикладу 50 000 грн.

З такої суми на дату надходження коштів нараховується ЄП – 1 000 грн (50 000 х 2%).

 

Чи повинна фізособа - покупець сплачувати якісь податки?

У разі придбання автомобіля фізособа несе витрати на придбання, а не отримує доходи. Якщо фізособа не отримує доходи, то не виникає об’єкта оподаткування ПДФО, ВЗ.

Але може виникати дохід у вигляді додаткового блага, згідно з пп. 164.2.17 ПКУ - суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Про знижку може йти мова, якщо договірна ціна автомобіля нижче ринкової. Для визначення ринкової вартості в розглядуваній ситуації, на наш погляд, можна взяти оціночну вартість.

Тому якщо автомобіль продається за оціночною ціною, знижка не виникає. Отже, і підстав для утримання ПДФО і ВЗ немає.

Інших податків в розглядуваній ситуації для фізособи не виникає.

 

Чи впливає на оподаткування, облік, документування той факт, що авто продається сину засновника?

Ні, не впливає.

 ***

Читайте також:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Єдиний податок , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі