• Посилання скопійовано

Облік передачі в користування авто, бензину, паливної картки

Підприємство на ЄП групи ІІІ (2%) передало ФОПу на ЄП групи ІІ в користування авто, бензин в каністрах та паливну картку для обслуговування абонентів підприємства та ремонту телеком-обладнання. Як документально оформити? Які особливості обліку та оподаткування?

Документування

ФОП використовуватиме авто підприємства у власній підприємницькій діяльності. Це означає, що авто слід передати за договором оренди чи позички.

Основна відмінність між орендою і позичкою – в оплатності користування авто. Оренда – це користування за плату. Позичка – безоплатне користування.

Особливості оренди авто встановлені ст. 759 – 786, ст. 798 – ст. 805 ЦКУ, позички ст. 827 – ст. 836 ЦКУ.

Як при оренді, так і позичці передане в користування авто оформляється Актом приймання-передачі. Може використовуватися форма Акту, затверджена Наказом №818.

Повернення авто з користування також оформляється таким самим Актом.

Договором варто зазначити про передачу в тому числі паливної картки, каністр з бензином. В розглядуваній ситуації, скоріш за все, право власності на бензин, в тому числі той, що отримуватиметься за паливною карткою, не переходить від підприємства до ФОП. Адже ФОП надає послуги абонентам підприємства. По суті, від імені підприємства. Це означає, що бензин буде використаним в діяльності підприємства.

Оформити передачу бензину в каністрі і паливної картки можна видатковою накладною, із зазначенням в накладній, що право власності не переходить до ФОП.

В такому разі періодично, але не рідше ніж раз на місяць, ФОП має надавати звіт підприємству про кількість використаного пального, пробіг авто. Причому складати ФОПом подорожні листи не обов’язково. На підставі такого звіту підприємство списуватиме використаний бензин на собівартість з надання послуг абонентам.

Але варто зазначити, що у разі такої передачі пального у підприємства виникатиме необхідність реєстрації платником акцизного податку, про що зазначено нижче. Поряд з цим такі операції заборонені для платників ЄП (див. п. 3 пп. 291.5.1 ПКУ). Отже, підприємство на ЄП не може скористатися таким прямолінійним варіантом з передачі пального.

Щоб уникнути зазначених наслідків, підприємство може продати ФОП паливну картку з передоплаченою кількістю пального. Передачу картки з визначеною кількістю пального можна оформити актом приймання-передачі, складеним у довільній формі. За таким актом передається не саме пальне, фізично, а передається право отримати пальне на АЗС. В такому разі об’єкта оподаткування акцизним податком не виникає (див. тут). В цьому разі ФОП не повинен звітувати за використане пальне. Адже воно є його власністю і він розпоряджається ним на власний розсуд.

Окрім того, з такою самою періодичністю, як і складання звіту, потрібно складати акт приймання-передачі послуг оренди (позички). З точки зору ЦКУ такий акт складати не потрібно. Але з точки зору ПКУ оренда (позичка) відноситься до послуг. А на надані послуги має складатися окремий документ (акт).

 

Акцизний податок

Варто сказати, що до реалізації пального належать будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України (див. пп. 14.1.212 ПКУ).

Але згідно із пп. 212.3.4 ПКУ, особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники акцизного податку контролюючими органами за місцезнаходженням юросіб, постійних представництв, місцем проживання фізосіб-підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника акцизного податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального відповідної реєстраційної заяви.

А вже після реєстрації і здійснення передачі (реалізації) пального потрібно скласти акцизну накладну і зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (пп. 231.5 ПКУ).

Але, як ми зазначили вище, зазначені операції не дозволені для платників ЄП. Щоб уникнути цих наслідків, підприємству не потрібно передавати ФОП каністру з бензином. Можна передати тільки паливну картку. Ми написали про це вище.

 

Бухгалтерський облік

Передане в користування за договором оренди чи позички авто залишається на балансі підприємства, за ним в загальному порядку нараховується амортизація.

Якщо авто передане за договором оренди, то сума нарахованої орендної плати списується на субрахунок 949. Дохід від оренди відображається на субрахунку 719. Якщо пальне передане ФОП без передачі права власності на нього, на підставі звіту ФОП пальне списують також на субрахунок 949.

Якщо авто передане за договором позички, сума нарахованої амортизації списується на собівартість послуг, наданих підприємством абонентам, на рахунок 23. На цей самий рахунок списується і вартість використаного палива, якщо воно передане ФОП без передачі права власності.

У разі продажу паливної картки з передоплаченою кількістю пального дохід від продажу відображається на субрахунку 712.

 

ЄП групи ІІІ (2%)

Доходом платника ЄП юридичної особи є будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ (див. пп. 292.1 ПКУ).

Таким чином, якщо підприємство передало авто в оренду, до складу оподатковуваного доходу воно включить суму орендної плати, отриману коштами.

Якщо передало за плату паливну картку, до складу доходу включатиметься сума отриманої оплати від ФОП за таку картку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20246
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024180
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202450