• Посилання скопійовано

Як в обліку виправити помилкове віднесення активів до складу ОЗ?

До переліку ОЗ на рахунку 10 з 2017 року було помилково включено активи вартістю до 300 грн, в тому числі запчастини та матеріали. Якими бухгалтерськими записами виправити таку помилку?

Зважаючи на те, що фінзвітність складається на підставі показників бухобліку, то при виправленні показників такої звітності необхідно спиратися на порядок виправлення помилки у фінзвітах.

За п. 4, 5 П(С)БО 6 виправлення помилок здійснюється наступним чином:

  • виправлення помилок,  допущених при  складанні  фінзвітів  у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого  прибутку  на  початок  звітного  року,  якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого   прибутку (непокритого збитку);
  • виправлення   помилок,   які   відносяться  до  попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінзвітності.

Разом з цим, П(С)БО 6 не роз’яснює порядок відображення помилок, що на суму нерозподіленого прибутку не вплинули, але вважаємо, що платник податку може зробити це шляхом внесення відповідного додаткового запису на момент виявлення помилки для відображення правильних залишків на рахунках бухгалтерського обліку.

Зауважимо, що у бухгалтерському обліку (на відміну від податкових декларацій) обмежень по строках виправлень помилок минулих періодів не встановлено. А тому платник податку має виправити помилку як за 2017 рік (помилково включено активи до складу ОЗ), так і за наступні (нарахування амортизації, якщо воно здійснювалось або визнання витрат, якщо, наприклад, матеріали повинні були б бути списані).

Отже, першим кроком, на дату виявлення помилки необхідно розібратись з правильним сальдо на рахунку 10 – визначити які активи помилково віднесено до складу ОЗ і відкоригувати залишки записом Дт 11/20/22 Кт 10.

Далі, якщо на такі помилково віднесені до складу ОЗ активи підприємством нараховувалась амортизація, то необхідно визначити суму завищення і відкоригувати її. При цьому, зважаючи на те, що сума нарахованої амортизації впливає на величину витрат, а отже і розмір нерозподіленого прибутку (непокритого збитку), то при коригуванні необхідно коригувати сальдо нерозподіленого  прибутку  на  початок  звітного  року в якому виявлено помилку. Отже, другим кроком списуємо помилково нараховану амортизацію записом Дт 131 Кт 44.

Наступним кроком визначаємо, що не пов’язано з зазначеними активами яких небудь витрат, наприклад:

  • якщо актив мав би бути віднесено на рахунок 11, то на нього мала б бути нарахована амортизація за відповідним методом для МНМА (нараховується за минулі періоди записом Дт 44 Кт 132);
  • якщо актив мав би бути віднесено за запасів або МШП і списано у минулому періоді, що призвело б до виникнення витрат (Дт 44 Кт 20/22).

Зауважимо, що такий підхід (через сальдо нерозподіленого прибутку (збитку)) застосовується лише до попередніх років. У поточному році такі помилки виправляють зазвичай або методом «червоного сторно» або додаткових записів, зокрема:

  • Дт 23/91/92/93/94 Кт 131 (із знаком мінус)  – списано нараховану амортизацію на активи, помилково віднесені до складу ОЗ;
  • Дт 23/91/92/93/94 Кт 20/22 – якщо активи, помилково віднесені до складу ОЗ, підлягали списанню у поточному році.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:05111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0635
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202422
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202435
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410