• Посилання скопійовано

Облік процентних позик від позичальника – резидента

Підприємство отримало процентну позику від небанківської фінустанови – резидента України. Як обліковувати таку позику і чи збільшують нараховані проценти прибуток до оподаткування?

У позичальника отримана сума позики від небанківської фінустанови, якщо її надано терміном до року, відображається як розрахунки з іншими кредиторами за кредитом субрахунка 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» з дебетом субрахунка 311.

У разі якщо термін повернення позикових коштів становить більше року, то таку заборгованість слід відобразити за кредитом субрахунка 505 «Інші довгострокові позики в національній валюті». Якщо до погашення довгострокової позики залишається рік, то така заборгованість переводиться до поточної на субрахунок 611 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями в національній валюті». Така операція здійснюється проведенням за дебетом 505 та кредитом 611.

Якщо договором позики передбачено нарахування процентів, то розрахунки за нарахованими процентами відображають за кредитом субрахунка 684 «Розрахунки за нарахованими процентами» та відносять до дебету субрахунка 951 «Відсотки за кредит», де ведеться облік витрат, пов'язаних із затратами із залученням позикового капіталу. Сплата відсотків відображається проведенням у дебет 684 з кредитом рахунка 311.

Нарахування процентів треба здійснювати за датою, прописаною в договорі. Наприклад, якщо за договором проценти нараховуються щомісячно кожного 25 числа, то й в обліку їх слід нараховувати саме кожного 25 числа.

Операції, що вказані у запитанні, відображаються в обліку так:

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дебет

Кредит

Отримання позикових коштів на три  роки

311

505

2000000,00

Нарахування відсотків за певний період (період визначається за умовами кредитного договору, сума умовна)

951

684

5500,00

Сплата раніше нарахованих процентів

684

311

5500,00

Перекласифікація залишку довгострокової заборгованості в короткострокову, якщо його строк погашення стає раніше, ніж 12 місяців з дати балансу (сума умовна)

505

611

90000,00

Отримання позикових коштів на дев’ять місяців

311

685

150000,00

Податкові різниці щодо боргових зобов’язань розраховуються тільки в тому разі, якщо проценти нараховані на користь нерезидента. Докладніше про це ми писали тут, тут та тут.

Якщо проценти нараховані на користь резидента, фінрезультат у позичальника не коригується, нараховані проценти включаються до витрат за загальними правилами.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518