• Посилання скопійовано

Укомплектація кондиціонера

ТзОВ придбало кондиціонер, який складається з зовнішнього блоку (ціна 22 680,00 грн) і внутрішнього блоку (ціна 9720,00 грн). Як поставити на облік кондиціонер: це буде 1 основий засіб чи окремо по блоках? Як в бухгалтерському обліку відобразити такий основний засіб та до якої групи ОЗ віднести?

Для цілей бухобліку об'єкт  основних  засобів  -  це: закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до ньогоконструктивно відокремлений предмет,  призначений  для  виконання  певних самостійних функцій; відокремлений   комплекс   конструктивно    з'єднаних    предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування,  приладдя,  керування та єдиний фундамент, унаслідок  чого  кожен  предмет може  виконувати свої функції,  а комплекс  -  певну  роботу  тільки  в  складі  комплексу,  а не самостійно; інший   актив,  що  відповідає  визначенню  основних засобів,   або   частина   такого   активу,    що    контролюється підприємством (п. 4 НП(С)БО 7).

Разом з цим, якщо один  об'єкт основних засобів складається з частин,  які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з  цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку як окремий об'єкт основних засобів – див. п. 4 НП(С)БО 7.

Отже, для цілей  бухобліку слід з’ясувати, чи можуть ці два блоки кондиціонеру працювати окремо або чи планується їх замінювати в різні строки. Якщо відповідь на обидва питання – «ні», то ці два блоки слід розглядати як цілісний об’єкт ОЗ – кондиціонер. При цьому вартісну межу між МНМА та ОЗ для цілей бухобліку підприємство встановлює самостійно, а належність кондиціонера до МНМА чи ОЗ визначається виходячи із загальної вартості всього кондиціонера: 22680 грн + 9720 грн = 32400 грн. Якщо вона перевищує межу, встановлену на підприємстві, то такий кондиціонер слід класифікувати як ОЗ.

Для цілей податкового обліку ОЗ, якщо ТОВ коригує фінрезультат, слід використовувати податковий термін відповідно до пп. 14.1.138 ПКУ: основні засоби – це, зокрема, матеріальні активи, що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

І якщо підприємство вирішить обліковувати два блоки як один об’єкт ОЗ,  то належність його до ОЗ для цілей податкового обліку слід визначати виходячи із загальної вартості всього кондиціонера: 22680 грн + 9720 грн = 32400 грн.

На практиці, у випадку придбання ОЗ частинами та при подальшому його визнанні одним об’єктом ОЗ, потрібно провести його укомплектацію. Для цього потрібно скласти акт укомплектації ОЗ (довільної форми), в якому підзвітна особа зазначає, що придбані за видатковою накладною від ... №... зовнішній блок і внутрішній блок являють собою один оcновний засіб, який буде називатися “Кондиціонер “...””.

Потім за видатковою накладною проводиться оприбуткування зовнішнього та внутрішнього блоків на субрахунок 1521. Далі на підставі акту укомплектування бухгалтер створює ОЗ “кондиціонер” на рахунку 106 (група 6 - інструменти, прилади, інвентар, меблі з мінімально допустимим строком корисного використання 4 роки для цілей податкового обліку. (пп. 138.3.3 ПКУ). Для цілей бухобліку цей строк визначається виключно на розсуд підприємства з урахуванням того, як воно збирається використовувати цей кондиціонер.

Після укомплектування вартість ОЗ становитиме 32400,00 грн.

В бухобліку зазначену операцію відображають наступними проведеннями:

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

- формування прибуткової накладної:

1.

Оприбуткування зовнішнього блоку

1521

631

22680,00

2.

Оприбуткування внутрішнього блоку

1521

631

9720,00

- проведення укомплектації ОЗ на підставі акту. Для цього спочатку потрібно створити картку в групі 6 з назвою “Кондиціонер “...”” та присвоєним інвентарним номером:

 

1.

Введення в експлуатацію зовнішнього блоку

106

1521

кількість 1 шт

22680,00

2.

Введення в експлуатацію внутрішнього блоку

106

1521

кількість 1 шт

9720,00

3.

Зняття зайвої одиниці на укомплектації кондиціонера (без суми, але кількість із знаком “-” 1, це потрібно для того, щоб утворився саме один об’єкт ОЗ (а не два, тобто зняти зайву “1”))

106

1521

кількість “-” 1 шт

0,00

Введення кондиціонеру в експлуатацію підтверджується Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів, за формою №ОЗ-1, у якому зазначається прийняте комісією рішення про віднесення кондиціонерів до групи 6 для цілей податкового обліку (у реквізиті «Висновок комісії»), а також про оприбуткування їх на субрахунок 106 – у графі 3 табличної частини

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Відходи, які утворилися в результаті переробки давальницької сировини від нерезидента утилізовано: облік та оподаткування
    Підприємство-платник ЄП ІІІ групи за ставкою 3% працює з нерезидентом за контрактом переробки давальницької сировини. В процесі переробки утворюються виробничі відходи. При вивозі готової продукції митний орган визначає, що відходи мають госпцінність та переводить у митний режим імпорту зі сплатою податків за справедливою вартістю. Відповідно до умов договору, відходи на прохання замовника утилізуються на території України. Як відобразити цю операцію в обліку? Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ на вартість утилізованих відходів?
    09.05.202413
  • Отримали аркуш коригування до МД: як відобразити в обліку?
    ТОВ отримало аркуш коригування до МД, на збільшення ПДВ. Як відобразити таку операцію в обліку?
    08.05.202428
  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202455
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.202412
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202427