Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Списання безнадійної дебіторської заборгованості за боксами viaTOLL

Підприємство має на балансі дебіторську заборгованість за боксами viaTOLL (система передоплати за використання доріг в Польщі). З жовтня 2021 р. роботу цієї системи припинено. Повернути кошти немає можливості. Як списати ці кошти?

На сайті e-TOLL зазначено, яким чином знятися з обліку у viaTOLL.

Користувач мусить:

  • повернути пристрій OBU, щоб отримати повернення депозиту за пристрій;
  • зареєструватися в системі «e-TOLL» та анулювати реєстрацію в системі «viaTOLL»;
  • повернути кошти, що залишилися на його рахунку, водночас, здійснити повернення коштів можна впродовж 12 місяців із моменту вимкнення системи «viaTOLL», тобто до 30 вересня 2022 р.

Після закінчення зазначеного строку кошти, що залишилися на рахунку користувача системи «viaTOLL», перейдуть до Національного дорожнього фонду (Закон від 27 жовтня 1994 р. «Про платні автомагістралі та Національний дорожній фонд»)

Таким чином, до 30.09.2022 р. підприємство має можливість повернути кошти, якщо пройде наведену вище процедуру.

Якщо внаслідок якихось причин підприємство не може пройти таку процедуру і повернути кошти, це можна вважати як відмову від повернення за ініціативою підприємства.

Таку відмову можна розцінити, як надання безповоротної фінансової допомоги Національному дорожньому фонду Польщі.

В бухгалтерському обліку такі кошти списуються на субрахунок 949. Документальною підставою може бути рішення (наказ) керівника підприємства. На нашу думку, таке рішення можна прийняти у будь-яку дату до 30.09.2022 включно.

Оскільки допомога надана нерезиденту, така допомога є доходом, з якого слід утримати податок на репатріацію (див. пп. «ї» пп. 141.4.1 ПКУ).

Причому сума податку обчислюється за формулою згідно з пп. 141.4.2 ПКУ:

Пс = СД*100/(100 - СП) - СД,

де:

  • Пс - сума податку до сплати;
  • СД - сума виплаченого доходу;
  • СП - ставка податку, встановлена цим підпунктом (15%).

Податок слід сплатити, на наш погляд, в день прийняття відповідного рішення.

Якщо підприємство є платником податку на прибуток, який коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то в розглядуваній ситуації, на наш погляд, слід застосовувати коригування на різницю за пп. 140.5.10 ПКУ – збільшити фінрезультат до оподаткування на суму наданої фіндопомоги (фактично суму списаної заборгованості).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Заборгованість

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі