• Посилання скопійовано

Списання безнадійної дебіторської заборгованості за боксами viaTOLL

Підприємство має на балансі дебіторську заборгованість за боксами viaTOLL (система передоплати за використання доріг в Польщі). З жовтня 2021 р. роботу цієї системи припинено. Повернути кошти немає можливості. Як списати ці кошти?

На сайті e-TOLL зазначено, яким чином знятися з обліку у viaTOLL.

Користувач мусить:

  • повернути пристрій OBU, щоб отримати повернення депозиту за пристрій;
  • зареєструватися в системі «e-TOLL» та анулювати реєстрацію в системі «viaTOLL»;
  • повернути кошти, що залишилися на його рахунку, водночас, здійснити повернення коштів можна впродовж 12 місяців із моменту вимкнення системи «viaTOLL», тобто до 30 вересня 2022 р.

Після закінчення зазначеного строку кошти, що залишилися на рахунку користувача системи «viaTOLL», перейдуть до Національного дорожнього фонду (Закон від 27 жовтня 1994 р. «Про платні автомагістралі та Національний дорожній фонд»)

Таким чином, до 30.09.2022 р. підприємство має можливість повернути кошти, якщо пройде наведену вище процедуру.

Якщо внаслідок якихось причин підприємство не може пройти таку процедуру і повернути кошти, це можна вважати як відмову від повернення за ініціативою підприємства.

Таку відмову можна розцінити, як надання безповоротної фінансової допомоги Національному дорожньому фонду Польщі.

В бухгалтерському обліку такі кошти списуються на субрахунок 949. Документальною підставою може бути рішення (наказ) керівника підприємства. На нашу думку, таке рішення можна прийняти у будь-яку дату до 30.09.2022 включно.

Оскільки допомога надана нерезиденту, така допомога є доходом, з якого слід утримати податок на репатріацію (див. пп. «ї» пп. 141.4.1 ПКУ).

Причому сума податку обчислюється за формулою згідно з пп. 141.4.2 ПКУ:

Пс = СД*100/(100 - СП) - СД,

де:

  • Пс - сума податку до сплати;
  • СД - сума виплаченого доходу;
  • СП - ставка податку, встановлена цим підпунктом (15%).

Податок слід сплатити, на наш погляд, в день прийняття відповідного рішення.

Якщо підприємство є платником податку на прибуток, який коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то в розглядуваній ситуації, на наш погляд, слід застосовувати коригування на різницю за пп. 140.5.10 ПКУ – збільшити фінрезультат до оподаткування на суму наданої фіндопомоги (фактично суму списаної заборгованості).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.202513
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202526
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534