• Посилання скопійовано

За якою вартістю передавати ОЗ в рахунок проданої частки в СК?

Зі складу ТОВ виходить засновник. Його частка в СК буде виплачена ОЗ, придбаними в період роботи підприємства. За якою вартістю передаються ОЗ?

Відповідно до ч. 8 ст. 24 Закону про ТОВ, вартість частки учасника визначається виходячи з ринкової вартості сукупності всіх часток учасників товариства пропорційно до розміру частки такого учасника.

За погодженням учасника товариства, який вийшов, та товариства зобов’язання зі сплати грошових коштів може бути замінено зобов’язанням із передачі іншого майна (ч. 9 ст. 24 Закону про ТОВ).

Вклад у негрошовій формі повинен мати грошову оцінку, що затверджується одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства. При створенні товариства така оцінка визначається рішенням засновників про створення товариства (ч. 3 ст. 13 Закону про ТОВ).

Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону про ТОВ, додаткові вклади можуть вноситися у негрошовій формі. У такому разі рішенням загальних зборів учасників визначаються учасники товариства та/або треті особи, які вносять майно, та його грошова оцінка.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 30 Закону про ТОВ, до компетенції загальних зборів учасників належать затвердження грошової оцінки негрошового вкладу учасника.

З наведеного випливає, що частка, яку мають виплатити учаснику ТОВ, яких виходить, повинна відповідати ринковому розміру частки.

Для визначення розміру частки можуть залучатися незалежні оцінники.

Хоча на практиці частка визначається здебільшого за собівартістю, тобто, за вартістю чистих активів. Чисті активи – активи підприємства за вирахуванням його зобов'язань (п. 4 НП(С)БО 19).

Фактично чисті активи – це підсумок першого розділу пасиву балансу. Визначаються такі активи на дату, що передує поданню заяви до держреєстратора про вихід учасника з ТОВ (ч. 6 ст. 24 Закону про ТОВ).

В такому разі частка учасника, який вибуває, визначається пропорційно підсумку першого розділу балансу на дату, що передує поданню відповідної заяви.

Визначивши розмір частки учасника, який вибуває, таку частку за загальним правилом виплачують грошима. Але за погодженням з таким учасником йому може бути передане належне ТОВ майно, включаючи ОЗ. Причому з наведених нами вище норм Закону про ТОВ випливає, що вартість ОЗ, які передають в рахунок повернення частки, погоджується загальними зборами ТОВ. Тобто, загальні збори можуть погодити будь-який розмір, наприклад, залишкову вартість, ринкову вартість тощо. При цьому учасник завжди може вимагати від ТОВ, щоб йому передали майно в розмірі ринкової вартості, якщо він не погоджується з залишковою чи іншою вартістю, визначеною загальними зборами (див. Постанову ВС від 24.04.2018 р. у справі №925/1165/14, Постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.08.2013 р. у справі №5011-73/9425-2012).

Ринкова вартість може визначатися в сумі оціночної вартості, згідно з незалежною оцінкою. Хоча проведення такої оцінки не є обов’язковим. Тому спосіб визначення ринкової вартості, якщо буде вирішено передавати ОЗ за такою вартістю, також погоджують загальні збори та учасник, який виходить.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.202532
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202526
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534