• Посилання скопійовано

За якою вартістю передавати ОЗ в рахунок проданої частки в СК?

Зі складу ТОВ виходить засновник. Його частка в СК буде виплачена ОЗ, придбаними в період роботи підприємства. За якою вартістю передаються ОЗ?

Відповідно до ч. 8 ст. 24 Закону про ТОВ, вартість частки учасника визначається виходячи з ринкової вартості сукупності всіх часток учасників товариства пропорційно до розміру частки такого учасника.

За погодженням учасника товариства, який вийшов, та товариства зобов’язання зі сплати грошових коштів може бути замінено зобов’язанням із передачі іншого майна (ч. 9 ст. 24 Закону про ТОВ).

Вклад у негрошовій формі повинен мати грошову оцінку, що затверджується одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства. При створенні товариства така оцінка визначається рішенням засновників про створення товариства (ч. 3 ст. 13 Закону про ТОВ).

Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону про ТОВ, додаткові вклади можуть вноситися у негрошовій формі. У такому разі рішенням загальних зборів учасників визначаються учасники товариства та/або треті особи, які вносять майно, та його грошова оцінка.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 30 Закону про ТОВ, до компетенції загальних зборів учасників належать затвердження грошової оцінки негрошового вкладу учасника.

З наведеного випливає, що частка, яку мають виплатити учаснику ТОВ, яких виходить, повинна відповідати ринковому розміру частки.

Для визначення розміру частки можуть залучатися незалежні оцінники.

Хоча на практиці частка визначається здебільшого за собівартістю, тобто, за вартістю чистих активів. Чисті активи – активи підприємства за вирахуванням його зобов'язань (п. 4 НП(С)БО 19).

Фактично чисті активи – це підсумок першого розділу пасиву балансу. Визначаються такі активи на дату, що передує поданню заяви до держреєстратора про вихід учасника з ТОВ (ч. 6 ст. 24 Закону про ТОВ).

В такому разі частка учасника, який вибуває, визначається пропорційно підсумку першого розділу балансу на дату, що передує поданню відповідної заяви.

Визначивши розмір частки учасника, який вибуває, таку частку за загальним правилом виплачують грошима. Але за погодженням з таким учасником йому може бути передане належне ТОВ майно, включаючи ОЗ. Причому з наведених нами вище норм Закону про ТОВ випливає, що вартість ОЗ, які передають в рахунок повернення частки, погоджується загальними зборами ТОВ. Тобто, загальні збори можуть погодити будь-який розмір, наприклад, залишкову вартість, ринкову вартість тощо. При цьому учасник завжди може вимагати від ТОВ, щоб йому передали майно в розмірі ринкової вартості, якщо він не погоджується з залишковою чи іншою вартістю, визначеною загальними зборами (див. Постанову ВС від 24.04.2018 р. у справі № 925/1165/14, Постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.08.2013 р. у справі № 5011-73/9425-2012).

Ринкова вартість може визначатися в сумі оціночної вартості, згідно з незалежною оцінкою. Хоча проведення такої оцінки не є обов’язковим. Тому спосіб визначення ринкової вартості, якщо буде вирішено передавати ОЗ за такою вартістю, також погоджують загальні збори та учасник, який виходить.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    Сьогодні 13:2313
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    Сьогодні 12:0621
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    Сьогодні 10:197
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202414
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427