• Посилання скопійовано

Облік ПК за неодержаними та запізнілими ПН

Підприємство надає послуги, звільнені від ПДВ. Якщо ПН ще не отримано, чи можна ПДВ включати до собівартості отриманих матеріалів, послуг? Який термін використовувати для списання ПДВ за неотриманими ПН? Які бухгалтерські проведення складаються на неодержані ПН і одержані із запізненням?

Якщо ПН ще не отримано, чи можна ПДВ включати до собівартості отриманих матеріалів, послуг, які призначаються для використання у звільнених від оподаткування операціях?

У такому разі суми ПДВ включаються до первісної вартості матеріалів, витрат діяльності тощо у кореспонденції з кредитом рахунків обліку зобов'язань (див. п. 9 Інструкції №141, п. 9 НП(С)БО 9): Дт 20, 23, 92 тощо Кт 631, 685.

Тобто, неотримання чи несвоєчасна реєстрація ПН в ЄРПН не впливає на той факт, що суму ПДВ потрібно включити до первісної вартості матеріалів, витрат (якщо придбані послуги), які заздалегідь призначаються для використання у звільнених операціях.

Але після того, як ПН буде зареєстрована і отримана підприємством, воно повинно як відобразити ПК за нею, так і нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, що відображається проводками:

 • Дт 641 Кт 644 – відображено ПК;
 • Дт 643 Кт 641 – нараховано компенсуюче ПЗ;
 • Дт 644 Кт 643 – зараховані зобов’язання за відображеним ПК і нарахованими ПЗ.

Варто сказати, що якщо ПН зареєстрована в ЄРПН і отримана вчасно, сума ПДВ у первісній вартості, ПК і ПЗ відображаються такими самими проводками.

 

Який термін використовувати для списання ПДВ за неотриманими, незареєстрованими ПН?

Це питання детально ми розглядали тут.

Згідно з пп. 198.6 ПКУ, платник має право відображати ПК протягом 1095 календарних днів з дати складення ПН/РК.

Якщо протягом зазначеного строку ПН/РК не зареєстровані, відповідна сума списується на витрати. Тобто, наступного дня після останнього дня граничного терміну для реєстрації ПН в ЄРПН сума ПДВ, що міститься в такій ПН, відображається за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» у кореспонденції з кредитом субрахунку 644 «Податковий кредит», аналітичний рахунок «Податковий кредит непідтверджений».

 

Які бухгалтерські проведення складаються на неодержані ПН і одержані із запізненням?

Ми навели вище такі проводки для підприємства, яке здійснює операції постачання, звільнені від оподаткування ПДВ.

Якщо підприємство здійснює оподатковувані операції, то проводки будуть наступні:

 • Дт 644 Кт 631, 685 – ПДВ за отриманими товарами, послугами, за яким ще не зареєстровані ПН;
 • Дт 641 Кт 644 – відображено ПК з ПДВ за зареєстрованими ПН.

 ***

Читайте також: Списання заборгованості за невідображеним ПК з ПДВ

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Як встановити межу суттєвості для витрат?
  Як в обліковій політиці описати межу суттєвості для визнання витрат минулого періоду в розмірі 0,2% від витрат (формулювання та нормативна база)?
  01.12.202327
 • Облік списаних автошин
  Підприємство списує шини, які були встановлені на вантажні авто, на причепах. Норма пробігу не досягнута, але висота протектору на межі допустимого, відновлення недоцільне. Які наслідки з ПДВ, якщо продати ці шини ФОП чи передати за договором на утилізацію спеціалізованому підприємству?
  30.11.2023620
 • Модернізація ОЗ запчастинами, знятими з іншого ОЗ: як визначити вартість запчастин?
  Підприємство має повністю замортизований сервер, який раніше був модернізований додатковими планками пам’яті. Ці планки теж замортизовані. Тепер вони встановлюються на інший сервер. Чи визнаються ці планки пам’яті активом, якщо їх вартість не може бути достовірно визначена?
  29.11.202343
 • Підприємство придбало товар у нерезидента: що в обліку?
  Підприємство придбало товар у нерезидента. Польська компанія надала послуги перевезення територією Польщі. Товар частково продано польській компанії, частково - завезено на митну територію України. Як відобразити це в бухобліку?
  29.11.202343
 • Оприбуткування кількох об’єктів, придбаних як один
  Підприємство придбало за 900 000 грн виробничий комплекс з переробки олійних культур. Як у накладній, так і у Витягу з держреєстру зазначено один об’єкт – комплекс з переробки. Але у відомості про складові частини зазначено окремо цех, склад, лабораторія, обладнання тощо. Як оприбуткувати кожну складову окремим об’єктом ОЗ?
  28.11.202342