Відповідно до п. 16 НП(С)БО 9, при відпуску запасів у виробництво, з виробництва, продаж та іншому вибутті оцінка їх здійснюється за одним з таких методів:
- ідентифікованої собівартості відповідної одиниці запасів;
- середньозваженої собівартості;
- собівартості перших за часом надходження запасів (ФІФО);
- нормативних затрат;
- ціни продажу.
Обраний підприємством метод оцінки визначається документом про облікову політику (пп. 2.1 Методрекомендацій №635).
Приклади розрахунку вартості запасів при вибутті за різними методами оцінки наведені у додатку 1 до Методрекомендацій №2.
Отже, якщо підприємство визначило власною обліковою політикою метод ФІФО, воно за загальним правилом має застосовувати саме цей метод.
Але тут є нюанси.
Тільки один із наведених методів застосовується для всіх одиниць бухобліку запасів, що мають (п. 16 НП(С)БО 9):
- однакове призначення;
- однакові умови використання.
Окрім того, згідно із п. 17 НП(С)БО 9 запаси, які відпускаються, та послуги, що виконуються для спеціальних замовлень і проектів, а також запаси, які не замінюють одне одного, оцінюються за ідентифікованою собівартістю.
З наведеного випливає, що якщо запаси мають різне призначення та умови використання, для них можуть застосовуватися різні методи оцінки вибуття запасів.
Поряд з цим, якщо запаси відпускаються для спеціальних проектів, внаслідок чого є можливість їх ідентифікувати, оцінку таких запасів здійснюють за ідентифікованою собівартістю.
На наш погляд, в розглядуваній ситуації придбання товарів на власний склад і придбання тих самих товарів, які доставляються покупцям із складу постачальника – це різні умови використання одних і тих самих товарів.
Окрім того, продаж покупцям зі складу постачальника можна класифікувати як відпуск запасів для спеціальних замовлень.
А тому в розглядуваній ситуації за умовчанням має застосовуватися метод оцінки за ідентифікованою собівартістю. Тобто, списані на собівартість реалізації товари оцінюють за ціною 60 грн. Окремо для таких ситуацій вносити зміни до облікової політики, на наш погляд, не потрібно.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити