У даному випадку слід застосовувати визначення ОЗ, що наведено у п. 4 НП(С)БО 7, і виходячи з нього оцінювати, чи підпадає певний об’єкт під визначення ОЗ, чи ні. Таку оцінку має робити комісія підприємства.
Отже, основні засоби – це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).
Об'єкт основних засобів - це:
- закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього;
- конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій;
- відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс - певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно;
- інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється підприємством.
Якщо один об'єкт основних засобів складається з частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку як окремий об'єкт основних засобів. Про цей момент варто згадати, якщо певні об’єкти складаються з окремих частин, які можуть бути замінені незалежно від інших частин.
У даному випадку доцільно орієнтуватися на два фактори:
- Закінченність та цілісність об’єкта, можливість об’єкта виконувати самостійну функцію;
- Строк корисного використання об’єкта.
Наприклад, загорожа або благоустрій можуть мати інший строк корисного використання, ніж будівля: будівля служить 20-30 років та більше, а загорожа і благоустрій стільки років не витримають, їх потрібно буде оновлювати раніше. Тому будівля, загорожа та благоустрій будуть різними об’єктами ОЗ.
А ось під’єднання приміщення до електро- та газових мереж здійснюються для доведення його до стану, придатного до експлуатації – адже без цих комунікацій приміщення не можна використовувати за призначенням. Також саме під’єднання не виконує окремої функції та не має власного строку корисного використання. Тому вартість під’єднання приміщення до комунікацій відноситься до його первісної вартості.
Так само вирішується питання щодо інших витрат, пов’язаних з будівництвом приміщення.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити