• Посилання скопійовано

Підприємство на єдиному податку-платник ПДВ передає безкоштовно б/в МНМА: облік на прикладі

Підприємство перебуває на єдиному податку з ПДВ. Передає безкоштовно іншому підприємству на єдиному податку з ПДВ б/в МНМА (знос 100%). Як провести податковий і бухгалтерський облік? Якщо нараховувати ПДВ, то як визначити справедливу вартість об'єкта?

Доходом юрособи - платника ЄП є будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в:

- грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), п. 292.1 ПКУ;

- матеріальній формі (вартість безоплатно отриманих товарів, робіт, послуг) п. 292.3 ПКУ;

- нематеріальній формі (сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності), п. 292.3 ПКУ;


- вартість реалізованих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, п. 292.3 ПКУ.

При продажу основних засобів юрособи - платники ЄП визначають дохід за нормою п. 292.2 ПКУ. Дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.

Враховуючи зазначені вище норми, при безоплатній передачі МНМА, у платника ЄП — дарувальника дохід не виникає. Така операція не буде відображатись у податковому обліку дарувальника — платника ЄП. На відміну від платника ЄП — обдарованого, у якого за нормою п. 292.3 ПКУ отримані МНМА вважаються безоплатно отриманими товарами. Про факт передання товарів, зокрема МНМА буде свідчити накладна або акт приймання-передачі. Крім того, акт приймання-передачі є обгрунтованим поясненням для визначення бази оподаткування для податкових зобов'язань з ПДВ у дарувальника.

Відповідно до пп. 14.1.191 ПКУ постачанням товарів є передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі дарування. Як наслідок, безоплатне передання, з місцем розташування на митній території України, є об'єктом оподаткування ПДВ. Базою для нарахування ПЗ у такій ситуації є звичайна ціна (далі, ЗЦ), це вимога п. 188.1 ПКУ. Від себе рекомендуємо ЗЦ зазначити в акті приймання-передачі. Методи визначення ЗЦ встановлено ст. 39 ПКУ. Вважаємо, що ЗЦ є справедлива вартість - сума, за якою може бути здійснений обмін активу, або оплата МНМА в результаті операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами.

Відповідно до п. 17 Порядку №1379, платник ПДВ — дарувальник  виписує дві ПН: одну — на суму, яка дорівнює нулю (надається обдарованому), другу ПН (залишається у дарувальника) — на суму, розраховану із рівня ЗЦ, з типом причини 12. У графі 3 ПН зазначається: «звичайна ціна за товарами указаними в податковій накладній №_______» (зазначається порядковий номер податкової накладної, виписаної на суму безоплатного постачання МНМА, яка дорівнює нулю, п. 12.2 Порядку №1379).

Дарувальнику потрібно звернути увагу на вимогу п. 198.5 ПКУ, яка зазначає -  якщо під час придбання товару (необоротного активу) платник податку включив суму ПДВ до складу податкового кредиту, але тепер товар (необоротний актив) використовується в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ (безоплатну передачу доволі складно назвати господарською діяльністю особи), потрібно нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ. База оподаткування визначається за п. 189.1 ПКУ:

- за необоротними активами - виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюється безоплатна передача;

- у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни;

- за товарами - виходячи з вартості їх придбання.

МНМА складно назвати товаром, за критеріями основних засобів, такий актив не є ОЗ але відноситься до необоротних матеріальних активів. За умовами запитання, залишкова вартість дорівнює нулю, тому на наш погляд у даному випадку нараховувати ПЗ з ПДВ за вимогою п. 198.5 ПКУ потрібно із рівня ЗЦ.

У обдарованого - платника ПДВ права на податковий кредит у не має. Адже за нормами п. 198.1 ПКУ таке право виникає у разі здійснення операцій, з придбання або виготовлення товарів. В ситуації, яка аналізується факт придбання відсутній.

Припустимо, що первісна вартість МНМА становила 1500,00 грн. Звичайна ціна, яка є справедливою вартістю, що зазначено в акті прийому — передачі становить 1000,00 грн. Облік операцій див. у таблиці.

 

Таблиця

Безоплатне передання МНМА

 

№з/п

 

Зміст господарської операції

 

Бухгалтерський облік

 

Сума, грн

 

Податковий облік

 

Д-т

К-т

Доходи

Дарувальник

1.

Нарахована амортизація в першому місяці використання об'єкта 100 % його вартості

23 (91,92,93)

132

1500

-

2.

Передано безоплатно МНМА

949

112

1500

-

3.

Нараховані ПЗ з ПДВ у разі постачання МНМА без оплати, п. 188.1 ПКУ

949

641/ПДВ

200

-

4.

Нараховані ПЗ з ПДВ за п.198.5 ПКУ

949

641/ПДВ

200

-

Обдарований

1.

Відображено вартість безоплатно отриманих МНМА

112

424

1000

1000

2.

Нарахована амортизація в першому місяці використання об'єкта 100 % його вартості

23 (91,92,93)

132

1000

-

3.

Нарахована амортизація в сумі, пропорційній нарахованій амортизації МНМА отриманих безоплатно

424

745

1000

-

4.

Нараховано ЄП

92

641/ЄП

30 (якщо 3%) або 50 (якщо 5%)

-

5.

Сплачено ЄП

641/ЄП

311

30 або 50

-

 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»