• Посилання скопійовано

Чи потрібно присвоювати запчастинам інвентарні номери?

Чи потрібно розробляти порядок складського обліку та на кожну запасну частину присвоювати інвентарний номер?

Методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності визначає П(С)БО 9П(С)БО 9 не містить вимоги щодо розроблення порядку складського обліку, проте у п. 29 П(С)БО 9 наведено перелік інформації, яку потрібно навести у примітках до фінансової звітності.

Так, у примітках до фінансової звітності наводиться інформація про:

  • методи оцінки запасів;
  • балансову (облікову) вартість запасів у розрізі окремих класифікаційних груп;
  • балансову (облікову) вартість запасів, які відображені за чистою вартістю реалізації;
  • балансову (облікову) вартість запасів, переданих у переробку, на комісію, в заставу;
  • суму збільшення чистої вартості реалізації, за якою проведена оцінка запасів відповідно до пп. 28 цього Положення (стандарту).

Перший пункт – це методи оцінки запасів, які застосовуються на підприємстві. Підприємство має обрати методи з перерахованих у п. 16 П(С)БО 9 і закріпити цей вибір у наказі керівника або в обліковій політиці підприємства. Це і всі організаційні моменти, що вимагає П(С)БО 9 в частині обліку запасів. 

Крім П(С)БО 9, з метою надання допомоги підприємствам з питань обліку запасів розроблено Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку запасів, затверджені Наказом Мінфіну  №2. Методрекомендації №2 не є обов’язковими, вони можуть застосовуватися підприємствами на їх розсуд (п. 1.1 Методрекомендацій №2).

Далі, відповідно до п. 1.4 Методрекомендацій №2 з метою організації бухгалтерського обліку запасів розпорядчим документом, затвердженим (схваленим) власником (уповноваженим органом), визначаються:

  • форми первинних документів, що використовуються для оформлення руху запасів, які непередбачені типовими формами первинного обліку;
  • порядок обліку (ідентифіковано чи загалом) транспортно-заготівельних витрат, застосування окремого субрахунку обліку транспортно-заготівельних витрат;
  • метод оцінки вибуття запасів (про це ми вже сказали вище);
  • періодичність визначення середньозваженої собівартості одиниці запасів.

Також у цьому документі додатково можуть бути визначені:

  • правила документообороту і технологія обробки облікової інформації, порядок контролю за рухом запасів та відповідальність посадових осіб;
  • порядок аналітичного обліку запасів;
  • одиниця натурального виміру запасів для кожної одиниці бухгалтерського обліку.

Рекомендації з обліку і контролю наявності та руху запасів в місцях їх зберігання та у виробництві викладені у розділі 4 Методрекомендацій №2. Підприємство може скласти власний розпорядчий документ, у якому визначити порядок складського обліку, враховуючи ці рекомендації та свої особливості. Втім, оскільки самі Методрекомендації №2 не обов’язкові до виконання, то немає і обов’язку створювати такий документ. Єдине виключення – це закріплення у розпорядчому документі  вибору методу оцінки запасів, як того вимагає П(С)БО 9. Все решта – на розсуд підприємства.

Разом з цим, з метою належного обліку та контролю запасів підприємство зацікавлене в тому, щоб налагодити облік таким чином, щоб він дозволяв досягнути зазначеної мети. Для цього у разі потреби можна розробити власний порядок обліку запасів з урахуванням Методрекомендацій №2. Навіть, якщо такого порядку не буде розроблено, все одно варто дотримуватися Методрекомендацій №2, при цьому обов’язковим є дотримання лише норм П(С)БО 9.

Присвоєння інвентарних номерів одиницям запасів не передбачено жодним нормативним актом. Втім, це можна зробити для зручності обліку одиниць запасів у разі вибору методу ідентифікованої собівартості відповідної одиниці запасів. Відповідно до п. 2.17 Методрекомендацій №2, оцінка відпущених запасів за ідентифікованою собівартістю може застосовуватися підприємством у випадку, якщо запаси не замінюють один одного або відпускаються для виконання спеціальних замовлень і проектів, або їх первісна вартість визначена з ідентифікованої вартості (автомобілі, дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння тощо). В інших випадках присвоєння одиницям запасів інвентарних номерів не має практичного сенсу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202522
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202514
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202527
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025118
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517