Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Облік втрати вантажу та відшкодування шкоди

Підприємство відправило покупцеві вантаж «Новою поштою». Під час перевезення вантаж було втрачено. Тому підприємство відправило покупцеві повторно вантаж. На втрачений вантаж виставлено претензію «Новій пошті», яка була задоволена – шкоду відшкодували. Як облікувати?

Облік втраченого вантажу

Якщо під час відвантаження першого вантажу відображено бухгалтерські проведення з продажу товару, на дату втрати вантажу такі проведення потрібно відсторнувати.

Поряд з цим, собівартість втраченого вантажу списати на витрати: Дт 947 Кт 28, 26 тощо.

Окрім того, оскільки вантаж втрачено, підприємство має нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ, за умови, що втрачені товари придбані з ПДВ. Якщо ж це продукція, яку виготовляло підприємство, ПЗ з ПДВ слід нарахувати тільки на ті товари, послуги в собівартості втраченої продукції, які придбані з ПДВ.

Якщо під час відвантаження складена і зареєстрована ПН, таку ПН також потрібно обнулити, виписавши РК. Щоправда, цього не потрібно робити, якщо першою податковою подією було отримання оплати і ПН складена за оплатою.

 

Відвантаження повторного вантажу

Відображається у загальному порядку тими ж проведеннями, що й відображалося відвантаження втраченого вантажу.

 

Відшкодування шкоди

На дату задоволення претензії робиться бухгалтерське проведення: Дт 375 Кт 716.

Отримання відшкодування шкоди на рахунок: Дт 311 Кт 375.

 

Чи повинно підприємство нарахувати ПЗ з ПДВ на отримані від «Нової пошти» кошти відшкодування збитків?

Ні, не повинно. У пп. 188.1 ПКУ прямо зазначено, що до складу договірної вартості, яка є базою оподаткування ПДВ, не включаються суми відшкодування шкоди. Тобто, зазначена операція по суті не є операцією постачання товарів. А тому ПДВ не нараховується.

Подібне читаємо і у відповіді податкової на питання в підкатегорії 101.07, ЗІР: «Чи включаються до бази оподаткування ПДВ кошти, які надходять платнику податку як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно?».

Коротка відповідь податкової така: кошти, які надходять платнику податку як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно, не включаються до бази оподаткування ПДВ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі