• Посилання скопійовано

Облік втрати вантажу та відшкодування шкоди

Підприємство відправило покупцеві вантаж «Новою поштою». Під час перевезення вантаж було втрачено. Тому підприємство відправило покупцеві повторно вантаж. На втрачений вантаж виставлено претензію «Новій пошті», яка була задоволена – шкоду відшкодували. Як облікувати?

Облік втраченого вантажу

Якщо під час відвантаження першого вантажу відображено бухгалтерські проведення з продажу товару, на дату втрати вантажу такі проведення потрібно відсторнувати.

Поряд з цим, собівартість втраченого вантажу списати на витрати: Дт 947 Кт 28, 26 тощо.

Окрім того, оскільки вантаж втрачено, підприємство має нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ, за умови, що втрачені товари придбані з ПДВ. Якщо ж це продукція, яку виготовляло підприємство, ПЗ з ПДВ слід нарахувати тільки на ті товари, послуги в собівартості втраченої продукції, які придбані з ПДВ.

Якщо під час відвантаження складена і зареєстрована ПН, таку ПН також потрібно обнулити, виписавши РК. Щоправда, цього не потрібно робити, якщо першою податковою подією було отримання оплати і ПН складена за оплатою.

 

Відвантаження повторного вантажу

Відображається у загальному порядку тими ж проведеннями, що й відображалося відвантаження втраченого вантажу.

 

Відшкодування шкоди

На дату задоволення претензії робиться бухгалтерське проведення: Дт 375 Кт 716.

Отримання відшкодування шкоди на рахунок: Дт 311 Кт 375.

 

Чи повинно підприємство нарахувати ПЗ з ПДВ на отримані від «Нової пошти» кошти відшкодування збитків?

Ні, не повинно. У пп. 188.1 ПКУ прямо зазначено, що до складу договірної вартості, яка є базою оподаткування ПДВ, не включаються суми відшкодування шкоди. Тобто, зазначена операція по суті не є операцією постачання товарів. А тому ПДВ не нараховується.

Подібне читаємо і у відповіді податкової на питання в підкатегорії 101.07, ЗІР: «Чи включаються до бази оподаткування ПДВ кошти, які надходять платнику податку як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно?».

Коротка відповідь податкової така: кошти, які надходять платнику податку як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно, не включаються до бази оподаткування ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202515
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.202539
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202517
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025225
  • Автомобіль замортизований, але працює: що робити бухгалтеру?
    На підприємстві є машини, які повністю замортизовані. Чи можна здійснювати перевезення товарів на замортизованих машинах? Як донарахувати вартість замортизованої машини?
    26.06.20252 751