• Посилання скопійовано

Товар уцінений нижче ціни закупівлі і проданий: це продаж нижче собівартості?

Підприємство торгівлі уцінило залежаний товар і продало його нижче ціни придбання, але не нижче уціненої ціни. Чи буде продаж такого товару продажом нижче собівартості?

 В бухгалтерському обліку придбані (отримані) товари (запаси зараховують на баланс за первісною вартістю (див. п. 8 П(С)БО 9). Потім на дату балансу товари відображають у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності за найменшою з двох оцінок (див. п. 24, п. 25 П(С)БО 9):

  • за первісною вартістю;
  • за чистою вартістю реалізації.

Чиста вартість реалізації - очікувана ціна реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на завершення їх виробництва та реалізацію (див. п. 4 П(С)БО 9).

Тобто, якщо залежалі товари вже немає можливості продати за ціною, яка би покривала його первісну вартість, підприємство має уцінити товари до рівня очікуваної ціни продажу. Така уцінка списується на витрати – на субрахунок 946 «Втрати від знецінення запасів». Тобто, бухгалтерське проведення з уцінки: Дт 946 Кт 28.

Але якщо підприємство торгівлі оцінює товари при вибутті за цінами продажу і воно уцінює товар, який перебуває в торговельному залі і за яким нарахована націнка, бухгалтерські проведення при уцінці будуть такими:

  • Дт 282 Кт 285 – способом «сторно» зменшується націнка на суму уцінки в розмірі, що не перевищує націнку;
  • Дт 946 Кт 282 – списується уцінка в розмірі, що перевищує націнку.

Надалі продаж товару відображається проводками (цифри умовні):

  • Дт 361, 301 Кт 702 – 120 грн (продаж товару);
  • Дт 702 Кт 641 – 20 грн (нараховано ПЗ з ПДВ, якщо підприємство платник ПДВ);
  • Дт 702 Кт 791 – 100 грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати);
  • Дт 902 Кт 28 – 100 грн (списана собівартість проданого товару);
  • Дт 285 Кт 28 – (списується націнка на проданий товар, якщо підприємство оцінює продані товари за методом ціни продажу і якщо така націнка на проданий товар є);
  • Дт 791 Кт 902 – 100 грн (собівартість реалізації списана на фінрезультати).

Як бачимо, в бухгалтерському обліку при продажу уціненого товару факт продажу нижче первісної вартості не відображається. Сума уцінки в обліку показана окремо у складі інших витрат операційної діяльності.

Тобто, з точки зору бухгалтерського обліку можна казати, що уцінений до рівня нижче первісної вартості товар проданий не нижче собівартості.

Але для цілей ПДВ ситуація така:

Згідно з пп. 188.1 ПКУ, базою оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів є договірна вартість (тобто сума грошової компенсації за такий товар). При цьому, база оподаткування ПДВ при продажу товарів не може бути нижчою ціни придбання таких товарів. 

Тобто, мова йде саме про ціну придбання таких товарів, а не їх собівартість на момент продажу. Таким чином, уцінка товарів не вплине на порядок формування бази ПДВ при їх реалізації і у разі, якщо договірна ціна буде нижчою за вартість придбання таких товарів, підприємству платнику ПДВ доведеться донарахувати ПЗ з ПДВ на суму такої різниці.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144