• Посилання скопійовано

Як в обліку відображати давальницькі матеріали та отриману готову продукцію?

ТОВ 1 (підрядник) на замовлення ТОВ 2 (замовник) виготовляє косметичний крем. ТОВ 2 самостійно закуповує тару (тюбики, баночки), етикетки для крема і передає ТОВ 1. Як відобразити в обліку ТОВ 1 та ТОВ 2 передачу тари, етикеток, та отримання вже готового товару?

Найперше – між сторонами має бути укладено договір підряду, особливості якого встановлені в ст. 837 – ст. 864 ЦКУ.

За договором підряду, одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу (ч. 1 ст. 837 ЦКУ).

Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові (ч. 2 ст. 837 ЦКУ).

Відповідно до ст. 840 ЦКУ, якщо робота виконується частково або в повному обсязі з матеріалу замовника:

  • підрядник відповідає за неправильне використання цього матеріалу;
  • підрядник зобов'язаний надати замовникові звіт про використання матеріалу та повернути його залишок;
  • у договорі підряду мають бути встановлені норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів, а також відповідальність підрядника за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків.

Матеріал, який передається замовником підряднику, передається без переходу права власності на нього. Для уникнення непорозумінь про це потрібно додатково зазначати в договорі підряду.

Матеріал може передаватися від замовника до підрядника за звичайною накладною, в якій зазначається договір, на підставі якого здійснюється передача і зазначається про відсутність переходу права власності на матеріали.

Готова продукція від підрядника до замовника також може передаватися за звичайною накладною. 

Поряд з цим сторони складають:

  • акт виконаних робіт з виготовлення продукції. До складу вартості робіт включається також вартість витрачених підрядником власних матеріалів та не включається вартість витрачених матеріалів замовника;
  • звіт про використання підрядником матеріалів замовника.

В бухгалтерському обліку замовника зазначені операції відображають так:

  • Дт 206 Кт 209 – передані матеріали підряднику (за накладною);
  • Дт 26 Кт 631 – отримана готова продукція від підрядника (на підставі акту виконаних робіт і накладної на отримання продукції);
  • Дт 641 Кт 631 – відображено ПК з ПДВ (на підставі ПН підрядника);
  • Дт 631 Кт 311 – оплачено виконані підрядником роботи;
  • Дт 26 Кт 206 – включена до собівартості готової продукції вартість витрачених підрядником матеріалів замовника (на підставі звіту про використання підрядником матеріалів замовника).

В бухгалтерському обліку підрядника:

  • Дт 022 – отримані матеріали від замовника і відображені на позабалансовому субрахунку;
  • Дт 23 Кт 20, 65, 66, 631, 91 тощо – понесені витрати на виробництво;
  • Дт 361 Кт 703 – передана замовнику готова продукція і виконані роботи (за актом і накладною);
  • Дт 703 Кт 641 – нараховане ПЗ з ПДВ;
  • Дт 703 Кт 791 – дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 903 Кт 23 – собівартість виконаних робіт списана на собівартість реалізації;
  • Дт 791 Кт 903 – собівартість реалізації списана на фінрезультати;
  • Кт 022 – списано матеріали замовника на підставі наданого замовнику звіту про витрачені матеріали;
  • Дт 311 Кт 361 – отримана оплата виконаних робіт.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202428
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.20245
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202418
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202462
  • Оренда паркомісць для працівників: облік та податки
    Юрособа орендує паркомісця у юрособи для працівників біля орендованого офісу. Як це провести в обліку? Чи є право на податковий кредит? Чи потрібно утримувати із працівників податки ПДФО, ВЗ та нараховувати ЄСВ?
    06.05.202423