• Посилання скопійовано

На які витрати списувати оренду до початку діяльності на орендованому об’єкті?

Підприємство у 2020 році отримало в оренду на час дії спецдозволу на користування надрами земельну ділянку. Видобуток корисних копалин планується з 2021 р. Як обліковувати оренду за 2020 рік? Як обліковувати витрати на відшкодування втрат сільгосптоваровиробництва 2020 року, які виставив орендодавець?

Щодо оренди

Відповідно до п. 7 П(С)БО 16, витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Тобто витрати прив’язані до доходу, для отримання якого вони понесені. А тому мають відображатися в тому ж періоді, що й доходи. 

Оскільки видобуток корисних копалин почнеться з 2021 року, то й орендна плата за 2020 рік має відображатися у витратах починаючи з 2021 року.

Для обліку подібних витрат призначено рахунок 39 «Витрати майбутніх періодів». Згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків, до витрат, облік яких ведеться на рахунку 39, відносяться:

 • витрати, пов'язані з підготовчими до виробництва роботами в сезонних галузях промисловості; 
 • з освоєнням нових виробництв та агрегатів; 
 • сплачені авансом орендні платежі; 
 • оплата страхового поліса; 
 • оплата торгового патенту; 
 • передплата на газети, журнали, періодичні та довідкові видання тощо.

Орендна плата за 2020 рік цілком вписується в наведений перелік витрат, які відображаються на рахунку 39. Тому її списують на рахунок 39.

А як тоді списувати витрати з рахунку 39 на собівартість видобутку корисних копалин?

Відповідно до п. 8 П(С)БО 16, якщо актив забезпечує одержання економічних вигод протягом кількох звітних періодів, то витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості (наприклад, у вигляді амортизації) між відповідними звітними періодами. 

Таким чином, вартість оренди 2020 року можна списувати на собівартість продукції протягом часу дії спецдозволу, в порядку, подібному до нарахування амортизації.

Такий порядок обліку і списання доречно закріпити обліковою політикою підприємства.

 

Щодо втрат сільгосптоваровиробництва

З запитання випливає, що орендодавець в особі відповідної місцевої ради вимагає від підприємства відшкодувати втрати сільгосптоваровиробництва за 2020 рік, спричинені вилученням сільгоспугідь для надання їх в оренду.

Характер таких витрат такий ж, як і орендної плати за 2020 рік. Тому обліковуються вони аналогічно, як і орендна плата 2020 року – на рахунку 39, з поступовим віднесенням на собівартість продукції наступних років.

 

Щодо особливостей оподаткування податком на прибуток

Об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається як фінрезультат до оподаткування за даними фінзвітності, відкоригований на податкові різниці (див. пп. 134.1.1 ПКУ). 

Зазначені нами вище витрати будуть включатися в собівартість продукції, яка зменшить фінрезультат до оподаткування під час продажу такої продукції. Таким чином, саме в цей момент зазначені витрати зменшать об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Податкових різниць тут немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Облік безоплатно експортованого зразка продукції
  Підприємство відправляє за кордон вироблений своїми силами зразок рекламної продукції. Відправка через міжнародну кур'єрську службу, зареєстровану в Україні. Оплата за доставку в гринях. Зразок поставляється безкоштовно. Як відобразити у бухобліку?
  21.09.2023292
 • Забезпечення інструментом робітника за договором ЦПХ
  На підприємстві виконують роботу робітники за договором ЦПХ. В договорі прописані умови, що робітнику можуть надаватися для роботи інструменти підприємства. Яким документом оформити видачу інструментів, які перебувають на обліку як МНМА? Чи можна скласти Акт внутрішнього переміщення МНМА?
  21.09.202337
 • Бухоблік ПДВ за митними деклараціями після повернення з ЄП
  Під час перебування на ЄП (2%) підприємство імпортувало товар, сплатило ПДВ при митному оформленні, включило цей ПДВ до первісної вартості. Як відобразити в обліку цей ПДВ після повернення на загальну систему і відновлення ПДВ?
  21.09.202326
 • Збір благодійним фондом коштів на придбання дронів та їх передачу ЗСУ
  Благодійний фонд планує провести благодійний концерт та інші благодійні заходи для збору коштів на придбання дронів для їх подальшої передачі ЗСУ. Як документально оформити та відобразити це в бухобліку?
  20.09.202321
 • Списання запасів, викрадених під час окупації
  У грудні 2022 р. підприємство-поклажодавець передало підприємству-зберігачеві на зберігання зерно. Під час окупації з лютого по листопад 2022 р. зерно викрали. У грудні 2022 р. зберігач звернувся із заявою до Нацполіції про викрадення зерна і повідомив про викрадення поклажодавця. Але станом на 01.09.2023 р. зерно ще не списано з балансу. Як списати?
  19.09.2023552