• Посилання скопійовано

Первісна вартість «МНМА» у МСФЗ, якщо актив відноситься до запасів

Відповідно до облікової політики підприємства, активи, строк використання яких перевищує один рік та вартість яких є нижчою за критерій віднесення активу до ОЗ згідно з ПКУ, первісно визнаються запасами. Підприємство уклало договір на придбання кондиціонерів та придбання послуг з монтажних робіт кондиціонерів. Відповідно до умов укладеного договору, вартість одного кондиціонера складає 9000 грн, а вартість монтажних робіт - 2000 грн. Чи відноситься вартість монтажних робіт до собівартості кондиціонера?

Перша за все відмітимо, що наших «ПСБОшних» МНМА немає в МСФЗ. За визначеним рівнем суттєвості (підхід до МСФЗ-обліку МНМА ґрунтується на концепції суттєвості у МСФЗ - п. 7, 31 МСБО 1, п. 5, 8 МСБО 8) в обліковій політиці такі активи:

  • або визнаються основними засобами;
  • або запасами;
  • або взагалі не визнаються активами, а відразу витратами у періоді придбання.

Відповідно до інформації у питанні, підприємство обрало варіант із відображенням запасів, якщо придбанні активи не є суттєвими, а за суттєвість обрано вартісний критерій ОЗ із пп.14.1.138 ПКУ.

Таким чином, при визначені первісної вартості запасів слід керуватися МСБО 2.

Згідно з п.6 МСБО 2, запаси - це активи, які, зокрема, існують у формі основних чи допоміжних матеріалів для споживання у виробничому процесі або при наданні послуг. При цьому під фразою «для споживання у виробничому процесі або під час надання послуг», з точки зору МСФЗ, слід розглядати ширше, а саме у загальному використані в господарській діяльності підприємства.

Згідно з п. 10 МСБО 2, собівартість запасів складається з:

  • витрат на придбання;
  • витрат на переробку;
  • інших витрат, понесених під час доставки запасів у їх справжнє місцезнаходження та приведення їх у теперішній стан.

Згідно з п. 15 МСБО 2, інші витрати включаються до собівартості запасів лише тією мірою, якою вони були понесені при доставці запасів до їх теперішнього місцезнаходження та приведення в теперішній стан. 

Прикладами витрат, які виключаються із собівартості запасів і визнаються як витрати періоду, в якому вони понесені, є такі (п. 16 МСБО 2):

а) понаднормові відходи матеріалів, витрати на оплату праці або інші виробничі витрати;

б) витрати на зберігання, крім тих витрат, які зумовлені виробничим процесом і є необхідними для підготовки до наступного етапу виробництва;

в) адміністративні накладні витрати, не пов'язані з доставкою запасів до їх теперішнього місцезнаходження та приведенням у теперішній стан; та

г) витрати на продаж.

Таким чином, вважаємо, що витрати на монтаж кондиціонерів – це витрати для приведення запасів у теперішній придбаний до використання стан, а тому є частиною собівартістю запасів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144