• Посилання скопійовано

Первісна вартість «МНМА» у МСФЗ, якщо актив відноситься до запасів

Відповідно до облікової політики підприємства, активи, строк використання яких перевищує один рік та вартість яких є нижчою за критерій віднесення активу до ОЗ згідно з ПКУ, первісно визнаються запасами. Підприємство уклало договір на придбання кондиціонерів та придбання послуг з монтажних робіт кондиціонерів. Відповідно до умов укладеного договору, вартість одного кондиціонера складає 9000 грн, а вартість монтажних робіт - 2000 грн. Чи відноситься вартість монтажних робіт до собівартості кондиціонера?

Перша за все відмітимо, що наших «ПСБОшних» МНМА немає в МСФЗ. За визначеним рівнем суттєвості (підхід до МСФЗ-обліку МНМА ґрунтується на концепції суттєвості у МСФЗ - п. 7, 31 МСБО 1, п. 5, 8 МСБО 8) в обліковій політиці такі активи:

  • або визнаються основними засобами;
  • або запасами;
  • або взагалі не визнаються активами, а відразу витратами у періоді придбання.

Відповідно до інформації у питанні, підприємство обрало варіант із відображенням запасів, якщо придбанні активи не є суттєвими, а за суттєвість обрано вартісний критерій ОЗ із пп.14.1.138 ПКУ.

Таким чином, при визначені первісної вартості запасів слід керуватися МСБО 2.

Згідно з п.6 МСБО 2, запаси - це активи, які, зокрема, існують у формі основних чи допоміжних матеріалів для споживання у виробничому процесі або при наданні послуг. При цьому під фразою «для споживання у виробничому процесі або під час надання послуг», з точки зору МСФЗ, слід розглядати ширше, а саме у загальному використані в господарській діяльності підприємства.

Згідно з п. 10 МСБО 2, собівартість запасів складається з:

  • витрат на придбання;
  • витрат на переробку;
  • інших витрат, понесених під час доставки запасів у їх справжнє місцезнаходження та приведення їх у теперішній стан.

Згідно з п. 15 МСБО 2, інші витрати включаються до собівартості запасів лише тією мірою, якою вони були понесені при доставці запасів до їх теперішнього місцезнаходження та приведення в теперішній стан. 

Прикладами витрат, які виключаються із собівартості запасів і визнаються як витрати періоду, в якому вони понесені, є такі (п. 16 МСБО 2):

а) понаднормові відходи матеріалів, витрати на оплату праці або інші виробничі витрати;

б) витрати на зберігання, крім тих витрат, які зумовлені виробничим процесом і є необхідними для підготовки до наступного етапу виробництва;

в) адміністративні накладні витрати, не пов'язані з доставкою запасів до їх теперішнього місцезнаходження та приведенням у теперішній стан; та

г) витрати на продаж.

Таким чином, вважаємо, що витрати на монтаж кондиціонерів – це витрати для приведення запасів у теперішній придбаний до використання стан, а тому є частиною собівартістю запасів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202510
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202573
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025160
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202533
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025250