• Посилання скопійовано

Облік фінансових інструментів за форвардним контрактом

У серпні 2020 р/ укладено з банком форвардний контракт на продаж іноземної валюти в період з 28.12.2020 р. по 30.03.2020 р. за заздалегідь визначеними курсами. Як здійснювати облік вказаних операцій: чи необхідно визнавати цей фініструмент активом або пасивом у момент укладення угоди? Чи здійснювати перерахунок на кінець кварталу? Чи проводити окремо кожну операцію на дату здійснення?

Згідно з п. 9 П(С)БО 13, форвардні контракти є похідним фінінструментом. При цьому форвардний  контракт  визнається  фінансовим  активом або фінансовим зобов'язанням  на  дату виникнення зобов'язання щодо придбання або продажу предмета контракту (п.13 П(С)БО 13).

Первісна оцінка фінансового інструменту (у тому числі форвардного контракту) згідно з п. 29 П(С)БО 13 здійснюється за його фактичною  собівартістю, яка  складається із справедливої вартості активів,  зобов'язань або інструментів власного капіталу, наданих   або   отриманих   в   обмін  на  відповідний  фінансовий інструмент, і витрат, які безпосередньо пов'язані з придбанням або вибуттям фінансового інструмента (комісійні,  обов'язкові збори та платежі при передачі цінних паперів тощо).

Подальша оцінка похідного фінансового інструменту здійснюється за справедливою вартістю (пп.30 – 31 П(С)БО 13) на кожну дату балансу.  

Укладення форвардного контракту в серпні 2020 року – це намір здійснити господарські операції в майбутньому (в січні – березні 2020 року). Отже, на дату укладення контракту ще не відбулися господарські операції, тобто ще не виникає ані фінансового активу, ані фінансового зобов’язання. У цей момент ще навіть неможливо зробити первісну оцінку похідного фінансового інструменту, адже не було передачі активів або погашення зобов'язань.  

Для обліку форвардних контрактів призначено позабалансовий рахунок 03 «Контрактні зобов'язання», який використовується до тих пір, поки не буде «виконання, ліквідації, відмови від виконання, передачі або продажу зобов'язання за контрактом іншим особам» (Інструкція №291). Для контролю за обліком форвардних контрактів можливо використовувати цей рахунок, хоча згідно з контрактом контрактне зобов’язання швидше виникає у банка.

Таким чином, відображення операцій з продажу валюти за визначеними курсами необхідно проводити на фактичну дату їх здійснення.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»