Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Амортизація вантажник авто, придбаних до 23.05.2020 року, у підприємця - «загальносистемника»

ФОП на загальній системі оподаткування здійснює вантажні перевезення. Всі ТЗ оформлено на фізособу. Чи має право ФОП нараховувати з 23.05.2020 року амортизацію на вантажні авто, придбані до 23.05.2020 року?

Як до 23.05.2020 та і після 23.05.2020 рр. (набрання чинності Закону №466-ІХпп. 177.4.5 ПКУ передбачається, що до складу витрат підприємця на загальній системі оподаткування не включаються, зокрема, витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації.

Водночас, пп. 177.4.6 ПКУ було встановлено, що підприємці можуть (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають:

  • витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів;
  • витрати на самостійне виготовлення основних засобів, реконструкцію, модернізацію та інші види поліпшення основних засобів (крім поточного ремонту).

Разом з тим, у редакції ПКУ до 23.05.2020 р. не підлягали амортизації такі основні засоби подвійного призначення:

  • земельні ділянки;
  • об’єкти житлової нерухомості;
  • легкові та вантажні автомобілі.

Після 23.05.2020 у пп. 177.4.6 ПКУ відбулись такі зміни:

  • було прибрано поняття «основні засоби подвійного призначення»;
  • з переліку ОЗ, що не підлягають амортизації виключили вантажні автомобілі.

При цьому у ПКУ не передбачено якихось уточнень, що амортизації за новими правилами будуть підлягати лише вантажні авто, придбані з 23.05.2020 року. Таким чином вважаємо, що амортизаційні відрахування можуть нараховуватись і на вартість придбаних до 23 травня 2020 р. вантажних автомобілів. Це не повинно суперечити законодавству, оскільки:

  • такого обмеження у ст. 177 ПКУ не встановлено;
  • звітним періодом є рік, за результатом якого визначаються ПДФО та військовий збір;
  • підприємець може визначити річну суму амортизації.

Однак, на нашу думку амортизація таких ОЗ за поточний рік має розраховуватись з 23.05.2020 р., але виходячи з дати придбання таких ОЗ та встановленого терміну їх експлуатації (враховуючи мінімальні терміни експлуатації, зазначені у пп. 177.4.9 ПКУ). Тобто амортизація нараховується за період експлуатації такого автомобіль за виключенням суми амортизації, яка мала б бути нарахована до 23.05.2020 року.

Зауважимо, що право власності, зокрема, на авто, може належати або фізичній або юридичні особі (ст. 318 ЦКУ). Тобто ФОПу в принципі не може належати право власності на автомобіль. Та це не забороняє йому використовувати такий автомобіль у своїй господарській діяльності і, відповідно, включати суму нарахованої амортизації до складу витрат (з 23.05.2020 року).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Автотранспорт , Амортизація , Підприємці

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі