• Посилання скопійовано

Безоплатна передача частки в СК від одного засновника до іншого: що в обліку?

Як в бухобліку відображається безоплатна передача частки в статутному капіталі підприємства від одного засновника до іншого? Які податкові наслідки для підприємства такої операції?

Бухгалтерський облік

Оскільки в даному випадку має місце операція із продажу одним засновником своєї частки в статутному капіталі іншому засновнику, то в аналітичному обліку підприємства лише відображатиметься зміна власника: Дт 401/1 (засновник, що передає частку) Кт 401/2 (засновник, що отримує частку). Таке проведення слід зробити на дату внесення змін до статутних документів. Інших наслідків  з оподаткування (податок на прибуток, ПДВ) та бухобліку немає.

 

Оподаткування

Безоплатна передача частки у статутному капіталі підприємства є саме подарунком, а не відступленням права вимоги. Зокрема, такий висновок роблять податківці у ІПК від 26.09.2017 р. №2054/Ф/99-99-13-02-03-14/ІПК  (спираючись на ст. 512 та 717 ЦКУ).

Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку як дарунок, визначено пп. 174.6 ПКУ, згідно з яким об'єкти дарування, зазначені в пп. 174.1 ПКУ, а серед них корпоративні права (пп. «в» пп. 174.1 ПКУ), подаровані платнику податку іншою фізособою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом IV ПКУ для оподаткування спадщини.

Таким чином, у випадку передачі корпоративних прав юрособи однією фізособою іншій, така юрособа не є податковим агентом і, відповідно, не несе обов’язків зі сплати ПДФО та ВЗ за таку фізособу. Оскільки відповідно до пп. 174.3 ПКУ зазначено, що особами, відповідальними за сплату (перерахування) ПДФО та ВЗ до бюджету, є обдаровані, які отримали дарування.

Більш детально про оподаткування доходу фізособи від отримання у подарунок корпоративних прав ми писали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    Сьогодні 16:254
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202532
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025245
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025951