• Посилання скопійовано

Використання прибутку та господарчі витрати підприємства: як облікувати?

Юрособа – платник ЄП ІІІ групи хоче за рахунок нерозподілених прибутків минулих періодів здійснити налагодження комп'ютерної системи. Як це відобразити в обліку?

Операція з налагодження комп’ютерної системи – це витрати господарської діяльності, які обліковуються відповідно до П(С)БО 16. За рахунок нерозподіленого прибутку таку господарську операцію провести не можна.

Відповідно до можливих напрямків використання прибутку передбачена і кореспонденція рахунку 44 з іншими рахунками в Інструкції №291:

Рахунок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" кореспондує:

 

за дебетом з кредитом рахунків:

 

за кредитом з дебетом рахунків:

40

"Зареєстрований (пайовий) капітал"

40

"Зареєстрований (пайовий) капітал"

42

"Додатковий капітал"

41

"Капітал у дооцінках"

43

"Резервний капітал"

42

"Додатковий капітал"

44

"Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)"

   

45

"Вилучений капітал"

43

"Резервний капітал"

67

"Розрахунки з учасниками"

44

"Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)"

68

"Розрахунки за іншими операціями"

45

"Вилучений капітал"

79

"Фінансові результати"

79

"Фінансові результати"

Тобто чистий нерозподілений прибуток, накопичений у минулих періодах та у звітному періоді, може використовуватись лише на такі цілі:

  • виплата дивідендів;
  • формування резервного капіталу;
  • збільшення статутного капіталу (реінвестиція дивідендів).

Зокрема, відповідно до ст. 5 Закону про ТОВ учасники товариства мають право брати участь у розподілі прибутку товариства. Чистий прибуток — частина балансового прибутку підприємства, що залишається в його розпорядженні (а точніше – у розпорядженні учасників підприємства) після сплати податків, зборів, відрахувань і інших обов'язкових платежів до бюджету. Чистий прибуток використовується для виплати дивідендів учасникам, формування фондів і резервів, і реінвестицій у госпдіяльність підприємства.

Розподіл чистого прибутку товариства, прийняття рішення про виплату дивідендів належить до компетенції загальних зборів учасників товариства. Посадові особи товариства (директор, бухгалтер тощо) не мають права приймати будь-які рішення щодо використання прибутку, а також його не можна витрачати на операційну діяльність підприємства.

Витрати на налагодження комп’ютерної системи обліковуються у звичайному порядку як господарські витрати:

  • Дт 23, 91-94 Кт 631 – отримано акт від виконавця та вартість робіт віднесено на витрати залежно від того, у якій сфері госпдіяльності працює комп’ютерна система. Зокрема, якщо вона потрібна для адміністративних цілей, рахунок витрат буде 92.
  • Дт 644 Кт 631 – визнано право на податковий кредит з ПДВ (до отримання податкової накладної, зареєстрованої в реєстрі)
  • Дт 641/ПДВ Кт 644 – виконавець робіт зареєстрував податкову накладну в ЄРПН.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:0591
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0633
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202422
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202435
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410