• Посилання скопійовано

Немає норм витрат палива в Нормах №43: як затвердити?

Товариство придбало новий автомобіль з автосалону. Чи може організація сама затвердити норми списання палива для цього автомобіля? Чи потрібно робити запити щодо норм у якісь відповідні установи, адже у Наказі №43 марки цього автомобіля немає?

Суб’єкти господарювання при виборі норм списання палива, які хочуть податківці для цілей ПДВ, керуються таким:

1) Якщо у Наказі №43 перераховані марки, моделі, характеристики автомобілів, якими користується підприємство, то воно може керуватися нормами у такому наказі;

2) Якщо перераховані у Наказі №43 марки, моделі, характеристики автомобілів не відповідають тим, яким користується підприємство (тобто відсутні у Наказі 43), тоді підприємство може звернутися до ДП «ДержавтотрансНДІпроекту» із заявкою про встановлення відповідних тимчасових індивідуальних базових лінійних норм. Варто зауважити, що встановлені таким чином норми вводяться в дію наказом керівника підприємства, є чинними тільки для автомобілів цього підприємства та втрачають чинність при введенні в дію в Україні постійних норм витрат палива та мастильних матеріалів на відповідні моделі (модифікації) автомобілів (абз. 2 пп. 2.1.5 Наказу №43);

3) Також можливий третій варіант – розробити та затвердити внутрішнім документом (розпорядження/наказ керівника) власні норми витрачання палива. Так, Верховний суд України у постанові від 03.04.2018 р. по справі №817/1429/16 та Другий апеляційний адмінсуд у  Рішення від 28.05.2019 р. по справі №520/10111/18, вважають, що норми списання ПММ можуть бути врегульовані внутрішніми документами, а також підтверджені відповідними розрахунками з урахуванням технічних характеристик агрегатів, експлуатаційних норм та інших факторів.

Адже суди вважають, що витрати ПММ не обов’язково повинні відповідати рекомендаційним нормам (зокрема, Нормам №43). Адже Норми №43 не зареєстровані в Мін’юсті, а тому не є нормативно-правовим актом у розумінні ст. 117 Конституції України.

Як варіант для встановлення власних норм можна основуватися на документації із заводу-виробника авто. Втім, там зазвичай дані про середню норму витрат ПММ або за базових умов використання. А тому, як варіант, можна скористатися правилами затвердження норм витрат ПММ, які наведені у п. 2.2 Норм №43.

Саме про це й говорить Держаудитслужба у листі від 19.09.2017 р. №18-16/204: «Згідно з підпунктом 2.2.1 пункту 2.2 розділу 2 норм для роботи спеціального обладнання, яке встановлюється на автомобілі, норми витрат палива для якого не увійшли до цього нормативного документа, допускається застосувати технологічні норми, наведені в документації заводу-виробника обладнання, або розрахувати їх з використанням технічних даних, наведених у цій документації. Можливість встановлення тимчасової норми витрати палива розглядає комісія, яка створюється із не менш як трьох спеціалістів підприємства і представника вищої організації, який є куратором з питань енергоспоживання. Результати розгляду оформлюються актом (за формою згідно з додатком Ж)».

Таким чином, якщо Наказом №43 для нової моделі авто, придбаного підприємством, не встановлені норми, бажано звернутися до ДП «ДержавтотрансНДІпроект» для розроблення тимчасових індивідуальних.

Ще як варіант, втім при необхідності його слід відстоювати у судовому порядку – можна розробити та затвердити власні норми списання палива. При цьому, скоріш за все, податківці не будуть проти власних норм, якщо вони будуть не суттєво відрізнятися від норм у Наказі №43 за схожими чи подібними автомобілями.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Витрати на утилізацію небезпечних відходів від ліквідації ОЗ: як облікувати?
    Чи визнаються витрати на утилізацію небезпечних відходів, отриманих від ліквідації ОЗ, "витратами", пов'язаними з вибуттям ОЗ, чи вони мають визнаватися як "запаси" від ліквідації ОЗ, але фактично активами не визнаються, оскільки їх використання у подальшому виробничому процесі не передбачається? На якому рахунку доцільно обліковувати витрати на утилізацію таких відходів, на рахунку "Інші витрати" (97) чи на рахунку "Інші витрати операційної діяльності" (94), зважаючи на списання ОЗ та виникнення витрат по ліквідації відходів у різних звітних періодах?
    23.05.2025116
  • Грант на виробництво комп'ютерної гри: як відобразити в обліку?
    ТОВ - резидент Дія Сіті, платник ПНВК, отримало грант від міжнародної компанії на виробництво комп'ютерної гри. Як відобразити в обліку? Чи потрібно оподатковувати?
    23.05.202531
  • Придбання у нерезидента і подальший продаж резиденту програмного забезпечення: облік та ПДВ
    Підприємство, резидент України, сплачує постачальнику нерезиденту 1000 євро за програмне забезпечення (для обладнання), яке буде передане засобами онлайн по електронній пошті. Це програмне забезпечення для обладнання воно придбаває для покупця - резидента України і передаємо йому код доступу. Як правильно оприбуткувати це ПЗ: як послугу чи товар? Чи повинно підприємство нараховувати ПДВ при придбанні ПЗ?
    23.05.202593
  • Облік електроенергії від СЕС: основи та розподіл витрат
    ТОВ встановило сонячну дахову ЕС. Чи потрібно і як саме обліковувати кількість виробленої та спожитої електроенергії, згенерованої цією СЕС?
    22.05.2025143
  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    22.05.202565