• Посилання скопійовано

Дисконтування поворотної фіндопомоги: як уникнути?

Які можливі наслідки для підприємства щодо дисконтування, якщо в договорі ПФД від засновника прописати: а) «до вимоги», без терміну повернення; б) термін повернення в договорі до 31.12.2020 р., але фактично її не буде повернено і вона перейде у протерміновану заборгованість. Буде повернено до 31.12.2023 р.; в) умови варіанту б), але не буде повернено до 31.12.2023 року?

Що стосується дисконтування довгострокової ПФД від засновника, то тут та тут ми говорили про особливості відображення дисконту у такому разі.

Так, через визначення доходів і витрат у ст. 1 Закону про бухоблік, п. 3 р. І НП(С)БО 1, п. 5 П(С)БО 15п. 6 П(С)БО 16 виходить, що при визнанні дисконту не має виникати дохід, а має визнаватися додатковий капітал – Кт 422.

Про наслідки амортизації дисконту взагалі окрема тема, адже існують дві позиції щодо цього:

  • коригувати визнаний раніше додатковий капітал (зменшувати його) - Дт 952 Кт 505; Дт 422 Кт 733 або відразу Дт 422 Кт 505;
  • не коригувати капітал, а визнавати поступово витрати (Дт 952 Кт 505).

Знову ж таки сподіваємося, що тут Мінфін надасть свої роз’яснення.

Варіант а): Цей варіант уникнення дисконтування ми детально аналізували тут.

Варіант б) та в): Дисконтуванню підлягає грошова дисконтована заборгованість. Поточна заборгованість - зобов'язання,  які  будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або повинні бути погашені протягом  дванадцяти  місяців, починаючи з дати балансу (п.4 П(С)БО 11).

Тож, якщо первісно заборгованість визначена як поточна, а судячи із дати повернення позики в 31.12.2020 р., тобто через рік, то така заборгованість не дисконтується. Немає дисконтування навіть після прострочення поточної заборгованості (а вона буде простроченою, що в варіанті б), що в варіанті в)), адже після прострочення вона не переходить у склад довгострокової.
Детально про прострочену заборгованість ми писали тут.

 

На замітку!

Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню,  то  його  сума включається до складу доходу звітного періоду (п. 5 П(С)БО 11). Тож після закінчення строку давності у 3 роки, кредиторську заборгованість слід списати на доходи.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04195
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202528
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528