Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Ліцензія на використання комп'ютерної програми: облік

В рахунку на оплату електронного бухгалтерського видання зазначено: ліцензія на комп'ютерну програму. Як її обліковувати?

Згідно з умовами договору користуєтесь програмою ви і не маєте права передавати таке право іншим, ліцензія не є  невиключною, тобто вона є одиничною, а, отже, вважаємо - має обліковуватися як нематеріальний актив.

Згідно з листом Мінфіну від 13.07.2009 р. №31-34000-20-10/18896 вартість придбаних ліцензій та комп’ютерних програм відповідно до п. 5 П(С)БО 8 за умови відповідності критеріям  визнання активів відображаються у складі інших нематеріальних активів.

Отже, на нашу думку, ліцензію слід обліковувати за субрахунком 127 «Інші нематеріальні  активи», використовуючи такі проведення:

Дт 371  Кт 311  -  на суму передоплати за ліцензію

Дт 154 Кт 631 – отримано ліцензію

Дт 127 Кт 154 – введено ліцензію в експлуатацію

Дт 92  Кт 133 -  на суму нарахованої амортизації ліцензії за місяць

Дт 133 Кт 127 – списано з балансу вартість ліцензії після закінчення строку дії

Проте зверніть увагу, що податківці дотримуються позиції, що в податковому обліку (для тих платників, які коригують фінрезультат з метою оподаткування) права користування комп’ютерними програмами відносяться до групи 5 нематеріальних активів (див. ЗІР підкатегорія  102.05) з мінімальним строком користування два роки.

Також,  згідно з роз’ясненнями фахівців ДФС у "Віснику" за 2016 рік, ПЗ обліковується на субрахунку 125 «Авторське право та суміжні з ним права» (якщо підприємству передано авторські права за авторським договором) чи субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи» (якщо підприємство отримало ПЗ на правах використання, без отримання авторських прав за авторським договором — примірник, в тому числі так звані ліцензії на використання). Саме останній варіант здебільшого відбувається на практиці.

Таким чином, ліцензії на використання однозначно є нематактивом,  проте обережним платникам (виходячи з позиції ДФС) радимо їх обліковувати в групі 5, хоча, на нашу думку, тут більш підходить група 6 «інші нематеріальні активи» зі строком амортизації відповідно до правовстановлюючого документа.

Додатково про облік та оподаткування ліцензій на користування дивіться тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі