• Посилання скопійовано

Ліцензія на використання комп'ютерної програми: облік

В рахунку на оплату електронного бухгалтерського видання зазначено: ліцензія на комп'ютерну програму. Як її обліковувати?

Згідно з умовами договору користуєтесь програмою ви і не маєте права передавати таке право іншим, ліцензія не є  невиключною, тобто вона є одиничною, а, отже, вважаємо - має обліковуватися як нематеріальний актив.

Згідно з листом Мінфіну від 13.07.2009 р. №31-34000-20-10/18896 вартість придбаних ліцензій та комп’ютерних програм відповідно до п. 5 П(С)БО 8 за умови відповідності критеріям  визнання активів відображаються у складі інших нематеріальних активів.

Отже, на нашу думку, ліцензію слід обліковувати за субрахунком 127 «Інші нематеріальні  активи», використовуючи такі проведення:

Дт 371  Кт 311  -  на суму передоплати за ліцензію

Дт 154 Кт 631 – отримано ліцензію

Дт 127 Кт 154 – введено ліцензію в експлуатацію

Дт 92  Кт 133 -  на суму нарахованої амортизації ліцензії за місяць

Дт 133 Кт 127 – списано з балансу вартість ліцензії після закінчення строку дії

Проте зверніть увагу, що податківці дотримуються позиції, що в податковому обліку (для тих платників, які коригують фінрезультат з метою оподаткування) права користування комп’ютерними програмами відносяться до групи 5 нематеріальних активів (див. ЗІР підкатегорія  102.05) з мінімальним строком користування два роки.

Також,  згідно з роз’ясненнями фахівців ДФС у "Віснику" за 2016 рік, ПЗ обліковується на субрахунку 125 «Авторське право та суміжні з ним права» (якщо підприємству передано авторські права за авторським договором) чи субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи» (якщо підприємство отримало ПЗ на правах використання, без отримання авторських прав за авторським договором — примірник, в тому числі так звані ліцензії на використання). Саме останній варіант здебільшого відбувається на практиці.

Таким чином, ліцензії на використання однозначно є нематактивом,  проте обережним платникам (виходячи з позиції ДФС) радимо їх обліковувати в групі 5, хоча, на нашу думку, тут більш підходить група 6 «інші нематеріальні активи» зі строком амортизації відповідно до правовстановлюючого документа.

Додатково про облік та оподаткування ліцензій на користування дивіться тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    21.04.202524
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    21.04.202546
  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202518
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202526
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202527