• Посилання скопійовано

Ліцензія на використання комп'ютерної програми: облік

В рахунку на оплату електронного бухгалтерського видання зазначено: ліцензія на комп'ютерну програму. Як її обліковувати?

Згідно з умовами договору користуєтесь програмою ви і не маєте права передавати таке право іншим, ліцензія не є  невиключною, тобто вона є одиничною, а, отже, вважаємо - має обліковуватися як нематеріальний актив.

Згідно з листом Мінфіну від 13.07.2009 р. №31-34000-20-10/18896 вартість придбаних ліцензій та комп’ютерних програм відповідно до п. 5 П(С)БО 8 за умови відповідності критеріям  визнання активів відображаються у складі інших нематеріальних активів.

Отже, на нашу думку, ліцензію слід обліковувати за субрахунком 127 «Інші нематеріальні  активи», використовуючи такі проведення:

Дт 371  Кт 311  -  на суму передоплати за ліцензію

Дт 154 Кт 631 – отримано ліцензію

Дт 127 Кт 154 – введено ліцензію в експлуатацію

Дт 92  Кт 133 -  на суму нарахованої амортизації ліцензії за місяць

Дт 133 Кт 127 – списано з балансу вартість ліцензії після закінчення строку дії

Проте зверніть увагу, що податківці дотримуються позиції, що в податковому обліку (для тих платників, які коригують фінрезультат з метою оподаткування) права користування комп’ютерними програмами відносяться до групи 5 нематеріальних активів (див. ЗІР підкатегорія  102.05) з мінімальним строком користування два роки.

Також,  згідно з роз’ясненнями фахівців ДФС у "Віснику" за 2016 рік, ПЗ обліковується на субрахунку 125 «Авторське право та суміжні з ним права» (якщо підприємству передано авторські права за авторським договором) чи субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи» (якщо підприємство отримало ПЗ на правах використання, без отримання авторських прав за авторським договором — примірник, в тому числі так звані ліцензії на використання). Саме останній варіант здебільшого відбувається на практиці.

Таким чином, ліцензії на використання однозначно є нематактивом,  проте обережним платникам (виходячи з позиції ДФС) радимо їх обліковувати в групі 5, хоча, на нашу думку, тут більш підходить група 6 «інші нематеріальні активи» зі строком амортизації відповідно до правовстановлюючого документа.

Додатково про облік та оподаткування ліцензій на користування дивіться тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202518
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.202543
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202518
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025227
  • Автомобіль замортизований, але працює: що робити бухгалтеру?
    На підприємстві є машини, які повністю замортизовані. Чи можна здійснювати перевезення товарів на замортизованих машинах? Як донарахувати вартість замортизованої машини?
    26.06.20252 754