• Посилання скопійовано

Банк взяв комісію з покупця: що в обліку у продавця?

Компанія здійснює експорт послуг. В інвойсі на передплату вказано, що усі комісії банків сплачує компанія. Якщо інвойс на 100 євро, а на рахунок надійшло 95 євро, то чи є 5 євро комісією банку і як її відобразити? В банківській виписці є лише надходження 95 євро і за гривневим рахунком є комісія за вхідний платіж від іншого банку

Так, 5 євро є банківською комісією та витратами підприємства-виконавця послуг. Адже відповідно до домовленостей усі комісії банків-кореспондентів сплачує виконавець послуг. Сплата відбувалася не шляхом самостійного перерахування комісій банкам, а шляхом утримання такими банками із виручки такого виконавця.

Згідно з п. 18 П(С)БО 16 плата за розрахунково-касове обслуговування, зокрема, комісії банків, є адмінвитратами підприємства – Дт 92. При цьому немає різниці, чи це комісія українського чи іноземного банку, чи її нараховано зверху суми, чи утримано із неї.

Радимо відображати таку комісію проведеннями:

  • Дт 316 Кт 362/681 – отримано 95 євро від покупця послуг
  • Дт 92 Кт 377 - визнано витрати на суму комісії, утриманої банком-нерезидентом, у сумі 5 євро;
  • Дт 377 Кт 362/681 – здійснено залік заборгованостей на суму 5 євро.

Такі проведення слід підтвердити такими документами:

  • випискою банку, в якій буде вказано, що на валютний рахунок підприємства надійшло саме 95 євро;
  • SWIFT-повідомленням (це документ, у якому зазначається інформація про суми, які банк-нерезидент утримав із платежу – й там як раз фігуруватиме сума у 5 євро). Це повідомлення банк може отримати через запит у банку-кореспондента і видати вам у формі електронного файлу, який можна роздрукувати;
  • бухдовідка – радимо її складати. Саме у ній слід зауважити, що на основі двох вище документів та на підставі домовленостей щодо сплати комісії (вказати на інвойс), сума комісії в 5 євро, яка зазначена у SWIFT-повідомленні, була утримана саме із платежу покупця у 100 євро, у зв’язку із чим на рахунок надійшло саме 95 євро.

Що стосується валютного контролю у зв’язку із зняттям банками-нерезидентами комісію, то про це ми детально писали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202515
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202586
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025214
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202534
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025253