• Посилання скопійовано

Авто в оперативний лізинг: облік у лізингоотримувача

Підприємство хоче взяти в оперативний лізинг легковий автомобіль. Як вести бухгалтерський та податковий облік такої операції у лізингоотримувача?

Оренда: оперативна та фінансова

Відповідно до пп. «а» пп. 14.1.97 ПКУ, оперативний лізинг (оренда) - господарська операція фізичної або юридичної особи, що передбачає передачу орендарю основного фонду, придбаного або виготовленого орендодавцем, на умовах інших, ніж ті, що передбачаються фінансовим лізингом (орендою).

Своєю чергою, фінансовий лізинг (оренда) - господарська операція, що здійснюється фізичною або юридичною особою і передбачає передачу орендарю майна, яке є основним засобом згідно з цим Кодексом і придбане або виготовлене орендодавцем, а також усіх ризиків та винагород, пов'язаних з правом користування та володіння об'єктом лізингу.

Лізинг (оренда) вважається фінансовим, якщо лізинговий (орендний) договір містить одну з таких умов:

  • об'єкт лізингу передається на строк, протягом якого амортизується не менш як 75% його первісної вартості, а орендар зобов'язаний на підставі лізингового договору та протягом строку його дії придбати об'єкт лізингу з наступним переходом права власності від орендодавця до орендаря за ціною, визначеною у такому лізинговому договорі;
  • балансова (залишкова) вартість об'єкта лізингу на момент закінчення дії лізингового договору, передбаченого таким договором, становить не більш як 25% первісної вартості ціни такого об'єкта лізингу, що діє на початок строку дії лізингового договору;
  • сума лізингових (орендних) платежів з початку строку оренди дорівнює первісній вартості об'єкта лізингу або перевищує її;
  • майно, що передається у фінансовий лізинг, виготовлене за замовленням лізингоотримувача (орендаря) та після закінчення дії лізингового договору не може бути використаним іншими особами, крім лізингоотримувача (орендаря), виходячи з його технологічних та якісних характеристик.

Таким чином, операційний лізинг – є звичайною операційною орендою, який не передбачає передачі усіх ризиків та винагород, пов'язаних з правом користування та володіння об'єктом лізингу. Орендар має право лише користуватися майном.

Різницю між оперативним та фінансовим лізингом можна прочитати тут  (щоправда, лише в частині визначення понять).

 

Бухоблік

У орендаря орендований автомобіль відображається на позабалансовому рахунку  01 «Орендовані необоротні активи» за вартістю, зазначеною в орендному договорі (п. 8 П(С)БО 14, п. 20 Методрекомендацій №561).

Орендна плата визнається витратами (Дт 23, 91, 92, 93, 94)  згідно з П(С)БО 16 на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигід, пов’язаних із використанням об’єкта операційної оренди (п. 9 П(С)БО 14). Фактично вона відображається на підставі акту приймання-передачі послуг оренди, аналогічно до доходів орендодавця.

Якщо орендна плата сплачена наперед, то  вона відображається у складі витрат майбутніх періодів за Дт 39 і списується на витрати в тих періодах, до яких вона відноситься.

Всі витрати, пов’язані з утриманням орендованого автомобіля (витрати з технічного обслуговування, ремонту, заправки ПММ, сплати податків, різних платежів тощо) відображаються у загальному порядку за мірою їх понесення.

 

Податок на прибуток

Для цілей оподаткування податком на прибуток ні під час одержання об'єкта в оренду, ні під час нарахування (перерахування) орендної плати спеціальні коригування не потрібні, за винятком загальних обмежень, зокрема, щодо нарахування амортизації поліпшень об'єкта оренди (тоді в обліку з’являється актив, що обліковується на субрахунку 117).

 

ПДВ

Передання автомобіля в оперативну (операційну) оренду не є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 196.1.2 ПКУ). Орендні платежі відповідають поняттю постачання послуг згідно з пп. 14.1.185 ПКУ та оподатковуються  ПДВ у загальному порядку. Орендар у загальному порядку нараховує податкове зобов’язання з ПДВ, а орендодавець відображає податковий кредит.

 

ПДФО та ВЗ

Якщо орендодавець —  фізособа, то орендар є податковим агентом. Доходи фізособи у вигляді оренди оподатковуються у загальному порядку, як інші доходи, відповідно до пп. 164.2.20 ПКУ: 18% ПДФО та 1,5% ВЗ. Ці податки орендар має утримати із суми доходів й за рахунок такого доходу. Тобто фізособа отримає орендну плату не у сумі, визначеній у договорі, а вже за мінусом податків.

У формі №1ДФ виплата орендної плати за автомобіль відображається з ознакою доходу "127".

ЄСВ тут немає, адже відносини, що виникають при укладенні договору найму (оренди), не мають ознак правовідносин, які регулюють виконання робіт або надання послуг (ч. 1 ст. 759 ЦКУ). Тому ЄСВ на орендну плату не нараховується (підкатегорія 301.13 ресурсу «ЗІР»).

На замітку!

Якщо здає в оренду авто ФОП у межах своєї підприємницької діяльності, то орендар не є податковим агентом, якщо отримає копію витягу з ЄДР про те, що така особа є ФОП і здача авто в оренду є серед його видів діяльності.

 

Форма №20-ОПП

У разі придбання (оренди) юрособою транспортного засобу для своїх господарських потреб або потреб відокремленого підрозділу (філії) повідомлення за ф. №20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після придбання (оформлення договору оренди) за основним місцем обліку такої юрособи (підкатегорія 119.11 ресурсу «ЗІР»).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1119
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:0468
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528