• Посилання скопійовано

Проведення інвентаризації директором у разі відсутності інших працівників

Працівника було звільнено за крадіжку. Як відомо, у такому разі слід провести інвентаризацію. Але на підприємстві залишився тільки один штатний працівник — директор. Як у цьому разі провести та оформити інвентаризацію?

Справді, абз. «г» п. 3 Iнструкції №69 передбачено, що при встановленні фактів крадіжок на день встановлення таких фактів проведення інвентаризації є обов'язковим. Зазвичай для проведення інвентаризації на підприємствах розпорядчим документом керівника створюється постійно діюча інвентаризаційна комісія. До її складу входять керівники структурних підрозділів, головний бухгалтер та голова комісії — керівник підприємства або його заступник (пп. 11.1 Iнструкції №69). Але що робити, коли решту працівників звільнено або взагалі не було прийнято, а провести інвентаризацію необхідно, як у нашому випадку?


Як відомо, відповідальність за організацію інвентаризації несе керівник підприємства, який повинен створити необхідні умови для її проведення у стислі строки, визначити об'єкти, кількість і строки проведення інвентаризації (крім випадків, коли проведення інвентаризації є обов'язковим). Тож формально, якщо немає інших працівників на підприємстві, директор повинен провести її власними силами. Для цього йому необхідно затвердити наказом змінений склад інвентаризаційної комісії (в одноосібному складі), потім провести інвентаризацію і, нарешті, затвердити її результати власним підписом. Звісно, за нормальних умов керівник затверджує результати інвентаризації, яка проведена комісією. Проте в будь-якому разі керівник, як правило, очолює роботу такої комісії, тож затвердження результатів інвентаризації, яка проведена одноосібно, не буде вважатися порушенням. Чинне законодавство, хоча і не передбачає такої ситуації, однак і не забороняє керівнику проводити інвентаризацію у разі відсутності інших працівників особисто.

Але в такому разі може виникнути запитання: якщо інвентаризацію проведено керівником підприємства, чи не повинен її затверджувати власник? На думку автора, ні, оскільки власник підприємства є скоріш «замовником» інвентаризації, яка проводиться для перевірки наявності активів, встановлення шкоди та подальшого відображення даних в бухгалтерському обліку та фінансової звітності, яка буде надана, зокрема, і власнику. Тому результати інвентаризації затверджуються особою, відповідальною за її проведення, тобто директором.

Чи можна в разі відсутності на підприємстві працівників, які могли би провести інвентаризацію разом із керівником, залучити на час проведення інвентаризації сторонніх осіб? Наприклад аудиторів, професійних експертів з оцінки тощо? Така можливість є.

I хоча Iнструкція №69 передбачає включення до складу інвентаризаційної комісії (як робочої, так і постійної) працівників підприємства, з метою проведення інвентаризації директор має право найняти людей зі сторони за строковим трудовим договором або ж укласти з ними договори ЦПХ. Адже прямої заборони на включення до складу інвентаризаційних комісій сторонніх фахівців законодавство не містить. У підсумку у будь-якому разі результати інвентаризації затверджуються директором підприємства.

Непроведення інвентаризації в разі виявлення крадіжки буде порушенням. Хоча санкції за непроведення інвентаризації (ст. 164-2 КпАП) мають право накладати винятково органи КРУ, перевірка якими приватних підприємств є радше винятком, ніж правилом, фінансова звітність, яка буде складена на підставі даних бухобліку (у разі непроведення інвентаризації), може бути визнана недостовірною. А отже, відповідно до ст. 186-3 КпАП, в такому разі органи статистики мають право накласти на посадових осіб (директора) адмінштраф від 10 до 15 н. м. д. г. (170 — 255 грн) за подання недостовірних даних для проведення державних статистичних спостережень. Втішити керівника перед лицем такої загрози може тільки те, що й органи статистики, хоча й мають право перевірки СГД, також роблять це досить нечасто.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202528
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025185
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025565
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202540
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025260