• Посилання скопійовано

Компенсація постачальником втрати податкового кредиту покупця: як облікувати?

Постачальник у лютому 2019 р. відвантажив природній газ, одна податкову накладну не зареєстрував і після цього втратив статус платника ПДВ. Договором передбачено компенсацію з боку постачальника за відсутність реєстрації ПН шляхом постачання товару. Як покупцю відобразити таку операцію в бухобліку?

Згідно з пп. 1 та 2 ст. 549 ЦКУ неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Таким чином, ситуація, яка описана у запитанні, є сплатою (компенсацією) неустойки шляхом постачання товару. На момент визнання постачальником такої неустойки (або на момент надсилання покупцем вимоги) покупець в обліку відображає дохід у грошовому розмірі такої неустойки бухгалтерським записом Дт 374 Кт 715 (оскільки відповідає умовам визнання доходу, які зазначені у п. 5 П(С)БО 15).

Постачання газу до рахунку неустойки відображається бухгалтерським записом: Дт 28 Кт 374.

 

ПДВ

У даному випадку для постачальника має місце операція з постачання природного газу (пп. 14.1.191 ПКУ). Якщо на момент такого постачання газу продавець не є платником ПДВ, то відповідно ПЗ на таке постачання він не нараховує. У покупця, своєю чергою, податкового кредиту не виникає, оскільки фактично постачання здійснюється неплатником ПДВ, а отже, і не містить у своїй вартості ПДВ.

При цьому, жодних інших наслідків, в тому числі і обов’язку нарахування ПЗ з ПДВ чи реєстрації податкової накладної, для покупця не виникає. При подальшому постачанні такого газу підприємство нараховує ПЗ з ПДВ у загальному порядку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.202540
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.202553
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202530
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.202599
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202546