• Посилання скопійовано

Компенсація постачальником втрати податкового кредиту покупця: як облікувати?

Постачальник у лютому 2019 р. відвантажив природній газ, одна податкову накладну не зареєстрував і після цього втратив статус платника ПДВ. Договором передбачено компенсацію з боку постачальника за відсутність реєстрації ПН шляхом постачання товару. Як покупцю відобразити таку операцію в бухобліку?

Згідно з пп. 1 та 2 ст. 549 ЦКУ неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Таким чином, ситуація, яка описана у запитанні, є сплатою (компенсацією) неустойки шляхом постачання товару. На момент визнання постачальником такої неустойки (або на момент надсилання покупцем вимоги) покупець в обліку відображає дохід у грошовому розмірі такої неустойки бухгалтерським записом Дт 374 Кт 715 (оскільки відповідає умовам визнання доходу, які зазначені у п. 5 П(С)БО 15).

Постачання газу до рахунку неустойки відображається бухгалтерським записом: Дт 28 Кт 374.

 

ПДВ

У даному випадку для постачальника має місце операція з постачання природного газу (пп. 14.1.191 ПКУ). Якщо на момент такого постачання газу продавець не є платником ПДВ, то відповідно ПЗ на таке постачання він не нараховує. У покупця, своєю чергою, податкового кредиту не виникає, оскільки фактично постачання здійснюється неплатником ПДВ, а отже, і не містить у своїй вартості ПДВ.

При цьому, жодних інших наслідків, в тому числі і обов’язку нарахування ПЗ з ПДВ чи реєстрації податкової накладної, для покупця не виникає. При подальшому постачанні такого газу підприємство нараховує ПЗ з ПДВ у загальному порядку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202512
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025222
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025660
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541