Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Компенсація постачальником втрати податкового кредиту покупця: як облікувати?

Постачальник у лютому 2019 р. відвантажив природній газ, одна податкову накладну не зареєстрував і після цього втратив статус платника ПДВ. Договором передбачено компенсацію з боку постачальника за відсутність реєстрації ПН шляхом постачання товару. Як покупцю відобразити таку операцію в бухобліку?

Згідно з пп. 1 та 2 ст. 549 ЦКУ неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Таким чином, ситуація, яка описана у запитанні, є сплатою (компенсацією) неустойки шляхом постачання товару. На момент визнання постачальником такої неустойки (або на момент надсилання покупцем вимоги) покупець в обліку відображає дохід у грошовому розмірі такої неустойки бухгалтерським записом Дт 374 Кт 715 (оскільки відповідає умовам визнання доходу, які зазначені у п. 5 П(С)БО 15).

Постачання газу до рахунку неустойки відображається бухгалтерським записом: Дт 28 Кт 374.

 

ПДВ

У даному випадку для постачальника має місце операція з постачання природного газу (пп. 14.1.191 ПКУ). Якщо на момент такого постачання газу продавець не є платником ПДВ, то відповідно ПЗ на таке постачання він не нараховує. У покупця, своєю чергою, податкового кредиту не виникає, оскільки фактично постачання здійснюється неплатником ПДВ, а отже, і не містить у своїй вартості ПДВ.

При цьому, жодних інших наслідків, в тому числі і обов’язку нарахування ПЗ з ПДВ чи реєстрації податкової накладної, для покупця не виникає. При подальшому постачанні такого газу підприємство нараховує ПЗ з ПДВ у загальному порядку.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
ПДВ , Облік , Податковий кредит

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі