Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Списання нарахованих відсотків за фінансовим кредитом у ломбардах

Ломбард нараховував відсотки за користування кредитними коштами фізособі, надані їй під заставу майна. Втім кредит не було повернуто, а заставлене майно вилучено судом. Є позов ломбарду до кредитора на відшкодування суми наданого кредиту, але без урахування суми нарахованих відсотків. Як та на підставі якого документу можна списати в бухобліку відсотки?

Ломбарди як фінансові установи з 01.01.2013 р. складають фінансову звітність за МСФЗ. У міжнародному обліку немає встановленого Плану рахунків, тож кожний СГ розробляє його самостійно. Доцільно використовувати також Методрекомендації № 531 (які втратили чинність з 13.11.2012 р. згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №2196) стосовно того, що облік операцій із нарахування відсотків ведеться на субрахунку 373.1 «Розрахунки за нарахованими відсотками за наданими фінансовими кредитами».

При наданні подальшої відповіді використовуватимемо загальний план рахунків, затверджений наказом Мінфіну № 291.

У звітному періоді нарахування відсотків у ломбарду виникав дохід (Дт 373 Кт 703) згідно з п. 65 МСФЗ 15.

Проценти за користування фінансовим кредитом нараховуються відповідно до строку фактичного користування фінансовим кредитом (п. 3.6 Положення №3981). Тож нарахування процентів в обліку мало бути відображено лише протягом такого періоду. Після закінчення строку користування кредитом та несплаті відсотків, така заборгованість за відсотками для ломбарду стала сумнівною.

Нараховані, втім не отримані відсотки, є безнадійною дебіторською заборгованістю. А отже, їх списання можливе або за рахунок створеного резерву (Дт 38 Кт 373), або повність/частково (якщо не вистачило резерву) за рахунок витрат фінустанови (Дт 944 Кт 373).

Такі проведення слід здійснити на основі бухгалтерської довідки, яка повинна мати всі обов’язкові реквізити первинного документу, на дату позову до суду. Адже саме тоді заборгованість стала безнадійною, бо кредитор визнав, що боржник більше не має йому сплатити відсотки за користування кредитом.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Кредити , Облік

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі