• Посилання скопійовано

Списання нарахованих відсотків за фінансовим кредитом у ломбардах

Ломбард нараховував відсотки за користування кредитними коштами фізособі, надані їй під заставу майна. Втім кредит не було повернуто, а заставлене майно вилучено судом. Є позов ломбарду до кредитора на відшкодування суми наданого кредиту, але без урахування суми нарахованих відсотків. Як та на підставі якого документу можна списати в бухобліку відсотки?

Ломбарди як фінансові установи з 01.01.2013 р. складають фінансову звітність за МСФЗ. У міжнародному обліку немає встановленого Плану рахунків, тож кожний СГ розробляє його самостійно. Доцільно використовувати також Методрекомендації № 531 (які втратили чинність з 13.11.2012 р. згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №2196) стосовно того, що облік операцій із нарахування відсотків ведеться на субрахунку 373.1 «Розрахунки за нарахованими відсотками за наданими фінансовими кредитами».

При наданні подальшої відповіді використовуватимемо загальний план рахунків, затверджений наказом Мінфіну № 291.

У звітному періоді нарахування відсотків у ломбарду виникав дохід (Дт 373 Кт 703) згідно з п. 65 МСФЗ 15.

Проценти за користування фінансовим кредитом нараховуються відповідно до строку фактичного користування фінансовим кредитом (п. 3.6 Положення №3981). Тож нарахування процентів в обліку мало бути відображено лише протягом такого періоду. Після закінчення строку користування кредитом та несплаті відсотків, така заборгованість за відсотками для ломбарду стала сумнівною.

Нараховані, втім не отримані відсотки, є безнадійною дебіторською заборгованістю. А отже, їх списання можливе або за рахунок створеного резерву (Дт 38 Кт 373), або повність/частково (якщо не вистачило резерву) за рахунок витрат фінустанови (Дт 944 Кт 373).

Такі проведення слід здійснити на основі бухгалтерської довідки, яка повинна мати всі обов’язкові реквізити первинного документу, на дату позову до суду. Адже саме тоді заборгованість стала безнадійною, бо кредитор визнав, що боржник більше не має йому сплатити відсотки за користування кредитом.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:0571
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0628
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202420
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202432
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410