• Посилання скопійовано

Періодичність нарахування процентів за позикою

Товариство-резидент має довгостроковий договір позики з нерезидентом, зареєстрований в НБУ. За умовами договору проценти погашаються із поверненням позики. Чи зобов’язане Товариство нараховувати проценти за позикою під час періоду її використання? Чи проценти підлягають нарахуванню в кінці строку позики разом з її поверненням?

Одним з принципів бухобліку є принцип нарахування, відповідно до якого доходи і витрати відображаються в бухобліку та фінзвітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів (ст. 4 Закону про бухоблік).

Відповідно до п. 4 П(С)БО 15 проценти – це плата за використання грошових коштів, їх еквівалентів або сум, що заборговані підприємству.

Витрати на проценти відносяться до фінансових витрат відповідно до п. 27 П(С)БО 16, який говорить, що до фінансових витрат відносяться витрати на проценти (за користування кредитами отриманими, за облігаціями випущеними, за фінансовою орендою тощо) та інші витрати підприємства, пов'язані із запозиченнями (крім фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до П(С)БО 31.

Відповідно до п. 4 П(С)БО 31 фінвитрати визнаються:

  • суб'єктами малого підприємництва - юрособами, представництвами іноземних суб'єктів госпдіяльності та юрособами, що не займаються підприємницькою діяльністю (крім бюджетних установ) - витратами того звітного періоду, за який вони були нараховані (визнані зобов'язаннями);
  • іншими юрособами - витратами того звітного періоду, за який вони були нараховані (визнані зобов'язаннями), крім фінансових витрат, які капіталізуються.

Згідно з п. 5 П(С)БО 31 капіталізація фінансових витрат застосовується лише до суми тих фінансових витрат, яких можна було б уникнути, якби не здійснювалися витрати на створення кваліфікаційного активу. Витрати на створення кваліфікаційного активу для цілей капіталізації включають лише витрати, для здійснення яких сплачуються грошові кошти, передаються інші активи або приймаються зобов'язання з нарахуванням відсотків.

Кваліфікаційний актив - це актив, який обов'язково потребує суттєвого часу для його створення (п. 3 П(С)БО 31). Приклади кваліфікаційних активів наведено в додатку 1 до П(С)БО 31:

  • незавершене виробництво продукції з тривалим (суттєвим) операційним циклом - вино, коньяк, що потребує кілька років (місяців) технологічної витримки;
  • незавершені капітальні інвестиції - будівництво приміщень, будинків, будівель, споруд, виготовлення і монтаж устаткування, розробка (створення) програмного продукту та інших нематеріальних активів, які тривають, вирощування багаторічних насаджень;
  • інвестиційна нерухомість - будівля, яка потребує добудови, реконструкції, реставрації та іншого поліпшення.

Таким чином, якщо позика надавалася не на створення кваліфікаційних активів, а на інші цілі, то проценти за користування позикою нараховуються та включаються до фінансових витрат за кожний період користування позикою (місяць або квартал). Вибір місячного або квартального періоду нарахування процентів повинен бути зафіксований у наказі керівника підприємства.

У бухобліку це відображається записом: Дт 951 Кт 684.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»