Положеннями п. 110.1 ПКУ встановлено, що у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, відповідальність несуть платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи.
У разі вчинення платником податків двох або більше порушень законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) застосовуються за кожне вчинене разове та триваюче порушення окремо (п. 115.1 ПКУ).
Відповідно до п. 120.1 ПКУ за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності штрафи накладаються на платників податків або інших осіб, які зобов'язані нараховувати і сплачувати податки та збори.
Нагадаємо, що платники ПДВ визначені у ст. 180 ПКУ, платники акцизного податку – в ст. 212 ПКУ. Посадові особи підприємств (зокрема, директор) до них не належать, тож вони не зобов’язані сплачувати штрафні санкції, передбачені ст. 120 ПКУ, які в даному випадку накладаються на підприємство.
При цьому притягнення до фінансової відповідальності платників податків за порушення законів з питань оподаткування, іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не звільняє їх посадових осіб за наявності відповідних підстав від притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності (п. 112.1 ПКУ). Кримінальної відповідальності за неподання податкової звітності законодавством не передбачено, а до адміністративної відповідальності посадові особи притягуються відповідно до КУпАП. У даному випадку про адміністративну відповідальність не йдеться, штрафні санкції накладено лише відповідно до ПКУ.
Відповідно до п. 44.2 ПКУ для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
У бухгалтерському обліку визнані штрафи включаються до складу інших операційних витрат (п. 20 П(С)БО 16).
Облік визнаних економічних санкцій за невиконання підприємством законодавства та умов договорів ведеться на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки». Тому сплачений штраф платником податків відображатиметься проведенням Дт 948 Кт 311.
В контексті питання, що розглядається, зазначимо, що положеннями пп. 140.5.11 ПКУ передбачено збільшення фінансового результату податкового (звітного) періоду на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів на користь осіб, що не є платниками податку (крім фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0% відповідно до п. 44 підрозділу 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.
Штрафи, нараховані відповідно до ПКУ за порушення податкового законодавства, під дію цих положень не підпадають. Тому ДФС у листах від 02.03.2017 р. №4347/6/99-99-15-02-02-15 та від 03.03.2017 р. №4486/6/99-99-15-02-02-15 повідомляє, що фінансовий результат до оподаткування не збільшується на суми штрафних (фінансових) санкцій та пені, нарахованих органами ДФС у зв'язку з порушенням платником податку вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити