• Посилання скопійовано

Сплата штрафів за неподання декларацій з ПДВ та акцизного податку: як відобразити в обліку?

Як у бухобліку відображається сплата штрафів за неподання декларацій з ПДВ та акцизного податку, якщо за ведення бухобліку на підприємстві відповідальність несе його директор?

Положеннями п. 110.1 ПКУ встановлено, що у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, відповідальність несуть платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи.

У разі вчинення платником податків двох або більше порушень законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) застосовуються за кожне вчинене разове та триваюче порушення окремо (п. 115.1 ПКУ).

Відповідно до п. 120.1 ПКУ за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності штрафи накладаються на платників податків або інших осіб, які зобов'язані нараховувати і сплачувати податки та збори.

Нагадаємо, що платники ПДВ визначені у ст. 180 ПКУ, платники акцизного податку – в ст. 212 ПКУ. Посадові особи підприємств (зокрема, директор) до них не належать, тож вони не зобов’язані сплачувати штрафні санкції, передбачені ст. 120 ПКУ, які в даному випадку накладаються на підприємство.

При цьому притягнення до фінансової відповідальності платників податків за порушення законів з питань оподаткування, іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не звільняє їх посадових осіб за наявності відповідних підстав від притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності (п. 112.1 ПКУ). Кримінальної відповідальності за неподання податкової  звітності законодавством не передбачено, а до адміністративної відповідальності посадові особи притягуються відповідно до КУпАП. У даному випадку про адміністративну відповідальність не йдеться, штрафні санкції накладено лише відповідно до ПКУ.

Відповідно до п. 44.2 ПКУ для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

У бухгалтерському обліку визнані штрафи включаються до складу інших операційних витрат (п. 20 П(С)БО 16).

Облік визнаних економічних санкцій за невиконання підприємством законодавства та умов договорів ведеться на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки». Тому сплачений штраф платником податків відображатиметься проведенням Дт 948 Кт 311.

В контексті питання, що розглядається, зазначимо, що положеннями пп. 140.5.11 ПКУ передбачено збільшення фінансового результату податкового (звітного) періоду на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів на користь осіб, що не є платниками податку (крім фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0% відповідно до п. 44 підрозділу 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ

Штрафи, нараховані відповідно до ПКУ за порушення податкового законодавства, під дію цих положень не підпадають. Тому ДФС у листах від 02.03.2017 р. №4347/6/99-99-15-02-02-15 та від 03.03.2017 р. №4486/6/99-99-15-02-02-15 повідомляє, що фінансовий результат до оподаткування не збільшується на суми штрафних (фінансових) санкцій та пені, нарахованих органами ДФС у зв'язку з порушенням платником податку вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202515
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.202540
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202517
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025225
  • Автомобіль замортизований, але працює: що робити бухгалтеру?
    На підприємстві є машини, які повністю замортизовані. Чи можна здійснювати перевезення товарів на замортизованих машинах? Як донарахувати вартість замортизованої машини?
    26.06.20252 751