Запитання: Наше підприємство має субпідрядні підприємства, які виконують роботи на об'єктах використовуючи згідно умов договору наші матеріали, інструмент та обладнання. З матеріалами (миючі засоби, порошки) зрозуміло - оформлюємо акт прийому-передачі, а за результатами місяця акт про витрату давальницьких матеріалів і те, що використали на собівартість, решта на позабалансовому. А от якими бухгалтерськими проводками та документами правильно відобразити передачу і використання:
1. МШП (тряпки, відра, рукавички, швабри), які обліковуються на 22 рахунку?
2. Обладнання (підлого-миючі машини), яке обліковується на 10 рахунку?
3. Акумулятори до підлого-миючих машин (термін використання 8 місяців), щітки та насадки (можуть зношуватись і за 1 місяць)? Ці предмети також обліковуються на 22 рахунку.
Відповідь: Якщо ми вірно розуміємо ситуацію, то у вас є договір субпідряду. Відносини субпідряду регулюються ст. 838 ЦКУ. Із цієї статті виходить, що щодо субпідрядника ви виступаєте як замовник, а субпідрядник для вас виконавець замовлених робіт або послуг.
Також із запитання видно, що ви, як замовник, надаєте виконавцю-субпідряднику власні матеріали, МШП, обладнання тощо – для виконання завдання. І вважаєте, що матеріали, які передаються таким чином виконавцю, є давальницькими.
Згідно з пп. 14.1.41 ПКУ давальницька сировина – це сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, що є власністю одного суб'єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб'єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції, з подальшим переданням або поверненням такої продукції або її частини їх власникові або за його дорученням іншій особі. А готова продукція, яка обліковується на 26 рахунку, це не тільки товари, а і роботи та послуги. Таким чином, коли виконавець за договором субпідряду виконує роботи на замовлення підрядника, то сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі, енергоносії , які надає йому замовник, дійсно, є давальницькою сировиною. До них можна, на нашу думку віднести і щітки та насадки, які зношуються протягом виконання таких робіт, включаються підрядником до їх собівартості і не повертаються субпідрядником.
Що стосується тих активів, які не входять в зазначений перелік і не використовуються повністю при виконанні таких робіт через довший період експлуатації – це обладнання, МШП тощо, - на нашу думку, їх вважати давальницькою сировиною немає підстав.
З іншого боку, немає підстав вважати передачу таких засобів у користування субпідряднику орендою і вимагати від нього плати за їх використання.
Замовник може надавати виконавцю певне знаряддя для виконання ним робіт, адже згідно із ст. 839 ЦКУ, підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором. Отже, якщо договором субпідряду прямо передбачено, що підрядник безоплатно надає свої ОЗ, МШП тощо для виконання таких робіт, то в обліку у підрядника відбувається наступне. Ці ОЗ і МШП продовжують використовуватися підрядником (шляхом надання субпідряднику) для виконання завдання за договором підряду. Тому вони продовжують перебувати на обліку у підрядника (а у субпідрядника – обліковуються за балансом на рахунку 02 «Активи на відповідальному зберіганні», так само, як і давальницька сировина). Передаватися вони мають за актом прийому-передачі, із зазначенням ціни таких активів (за цією ціною вони і обліковуватимуться у субпідрядника поза балансом). Після закінчення робіт невикористану давальницьку сировину і такі ОЗ та МШП субпідрядник має повернути підряднику-замовнику (також на підставі акту прийому-передачі). При цьому у субпідрядника такі активи списуються з позабалансового рахунку.
Оскільки перехід права власності на ці активи не відбувався, то вони продовжують обліковуватися у підрядника на тих рахунках, на яких вони в нього перебувають на балансі (при цьому можливе створення аналітичних субрахунків на таких рахунках для визначення тих активів, які було передано субпідряднику). Звісно, що після закінчення робіт і оформлення акту їх прийому-передачі від субпідрядника до підрядника (або до безпосереднього замовника), собівартість давальницької сировини буде списано на рахунок 23 «Виробництво», тобто, на собівартість виконаних робіт. На таку ж собівартість підрядником буде списано і відповідну (нараховану) частину амортизації зазначених активів, яка припадає на виконання таких робіт, згідно із кошторисом.