В ПКУ існує спеціальна норма – п. 140.4, який наголошує: платник податку на прибуток проводить оцінку вибуття запасів за методами, встановленими відповідним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Для всіх одиниць запасів, що мають однакове призначення та однакові умови використання, застосовується лише один із дозволених методів оцінки їх вибуття. Отже, податковий облік вибуття запасів базується на правилах бухгалтерського обліку.
Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженим наказом Мінфіну України від 20.10.99 р. N 246, передбачено п’ять методів оцінки вибуття запасів. Метою цих методів є визначення собівартості запасів, що вибули (продані, відпущені у виробництво, використані для власних потреб тощо). Підприємство вільне у виборі того чи іншого методу для визначення собівартості запасів, що вибули (за винятком випадків, для яких стандарт встановлює певний метод оцінки). Для всіх одиниць бухгалтерського обліку запасів, що мають однакове призначення та однакові умови використання, застосовується тільки один із встановлених методів. Вибраний метод повинен бути закріплений у наказі (розпорядженні) про облікову політику.
Обраний метод оцінки вибуття запасів належить до облікових оцінок підприємства (оскільки собівартість реалізованих товарів, визначена за таким методом, напряму впливатиме на суму визнаних підприємством витрат), и зміна такого методу має здійснюватися відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах", затвердженого наказом Мінфіну України від 28.05.99 р. N 137. А він наголошує, що облікова оцінка може змінюватися, якщо змінюються обставини, на яких базувалася ця оцінка, або отримана додаткова інформація.
Тобто, облікова оцінка підприємства може змінюватися протягом року (і не обов’язково з нового кварталу), але тільки на зазначених підставах.
Наслідки зміни в облікових оцінках слід включати до тієї ж самої статті звіту про фінансові результати, яка раніше застосовувалась для відображення доходів або витрат, пов'язаних з об'єктом такої оцінки. Наслідки зміни облікових оцінок слід включати до звіту про фінансові результати в тому періоді, в якому відбулася зміна, а також і в наступних періодах, якщо зміна впливає на ці періоди.
Те саме стосується і податкової звітності – новий метод оцінки вибуття запасів застосовуватиметься з дати його обрання і впливатиме на податкову звітність з того періоду, в якому відбулася зміна.