• Посилання скопійовано

Облікова оцінка підприємства може змінюватися за певних підстав

Чи може юрособа на загальній системі посеред року змінити метод вибуття запасів? По закінченню якого періоду можна змінити цей метод (по закінченню місяці чи кварталу)? Які бухгалтерські на податкові наслідки у разі зміни посеред року цього методу?

В ПКУ існує спеціальна норма – п. 140.4, який наголошує:  платник податку на прибуток проводить оцінку вибуття запасів за методами, встановленими відповідним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Для всіх одиниць запасів, що мають однакове призначення та однакові умови використання, застосовується лише один із дозволених методів оцінки їх вибуття. Отже, податковий облік вибуття запасів базується на правилах бухгалтерського обліку. 

Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 «Запаси»,  затвердженим наказом Мінфіну України від 20.10.99 р. N 246, передбачено п’ять методів оцінки вибуття запасів. Метою цих методів є визначення собівартості запасів, що вибули (продані, відпущені у виробництво, використані для власних потреб тощо). Підприємство вільне у виборі того чи іншого методу для визначення собівартості запасів, що вибули (за винятком випадків, для яких стандарт встановлює певний метод оцінки). Для всіх одиниць бухгалтерського обліку запасів, що мають однакове призначення та однакові умови використання, застосовується тільки один із встановлених методів. Вибраний метод повинен бути закріплений у наказі (розпорядженні) про облікову політику.


 

Обраний метод оцінки вибуття запасів належить до облікових оцінок підприємства (оскільки собівартість реалізованих товарів, визначена за таким методом, напряму впливатиме на суму визнаних підприємством витрат), и зміна такого методу має здійснюватися відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах", затвердженого наказом Мінфіну України від 28.05.99 р. N 137. А він наголошує, що облікова оцінка може змінюватися, якщо   змінюються обставини,  на  яких базувалася ця оцінка,  або отримана додаткова інформація. 

Тобто, облікова оцінка підприємства може змінюватися протягом року (і не обов’язково з нового кварталу), але тільки на зазначених підставах. 

Наслідки зміни в облікових оцінках слід включати до тієї ж самої  статті  звіту  про   фінансові   результати,   яка   раніше застосовувалась для відображення доходів або витрат,  пов'язаних з об'єктом такої оцінки. Наслідки зміни облікових оцінок слід включати до звіту про фінансові результати в тому періоді,  в якому відбулася  зміна,  а також і в наступних періодах, якщо зміна впливає на ці періоди.

Те саме стосується і податкової звітності – новий метод оцінки вибуття запасів застосовуватиметься з дати його обрання і впливатиме на податкову звітність з того періоду, в якому відбулася зміна. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/П(С)БО і план рахунків

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «П(С)БО і план рахунків»

  • Повернення до застосування НП(С)БО після МСФЗ
    ТОВ була засновано у 2021 р., а в 2022 р. позбулося статусу фінансової установи і повернуло ліцензію. Зміни у статут ТОВ були внесені в листопаді 2022 року. Чи потрібно подавати фінансову звітність за 2023 і подальші роки за міжнародними стандартами? Згідно із Законом про бухоблік підприємство належить до середніх. Який порядок повернення до національних стандартів?
    12.02.202490
  • Заповнюємо фінансову звітність для ОСББ
    Як заповнити форми №1-м та 2-м для ОСББ? У ОСББ є 1 найманий працівник, на балансі немає основних засобів і кредитів в банку. В обліку ОСББ відображені операції щодо комунальних послуг, розрахунки з контрагентами і нараховувались зарплата працівника, субсидії, пільги
    31.03.20166 1833
  • Проценты по депозиту: нюансы отражаем в бухгалтерском и налоговом учете
    Малое предприятие открыло в банке депозитный счет для свободных денежных средств и получает проценты по этому счету. Как отразить такую операцию в учете? Как будет отражаться полученный доход в финотчетности и в декларации по налогу на прибыль?
    31.03.20161 088
  • Відображаємо в обліку списання дебіторської заборгованості
    Підприємство на загальній системі оподаткування у травні 2015 р. виставило рахунок за надані послуги. ПДВ включили в декларацію за травень. Однак покупець відмовляється від оплати послуг. Як списати дебіторську заборгованість? Які будуть проведення?
    29.12.20154 229
  • Харчування дітей та працівників у благодійній організації: тонкощі обліку
    Як відобразити в бухгалтерському обліку харчування дітей та працівників у благодійній організації?
    22.12.2015714