Головна Усі консультації Облік та звітність Автоматизація

Зміна методу амортизації МНМА

Минулого року в обліковій політиці підприємство зазначало, що МНМА списуватимуться 50%/50%, цього року є необхідність придбані МНМА списати в 100% вартості. Як бути з торішніми?

ЗапитанняМинулого року в обліковій політиці підприємство зазначало, що МНМА списуватимуться 50%/50%, цього року є необхідність придбані МНМА списати в 100% вартості.  Як бути з торішніми МНМА? Списувати 50% у зв'язку з прийняттям нової облікової політики чи списати коли настане фізичний знос? І як правильно ці нюанси зазначити в обліковій політиці?

Відповідь:

Згідно з п. 28 П(С)БО 7 «Основні засоби» метод амортизації основних засобів обирається підприємством самостійно, але з урахуванням очікуваного способу отримання економічних вигод від їх використання. Тобто у разі зміни очікуваного способу отримання економічних вигод від використання окремих об’єктів основних засобів підприємству необхідно переглядати їх метод амортизації. При цьому нарахування амортизації за новим методом починається з місяця, наступного за місяцем прийняття рішення про зміну методу амортизації.

З цього приводу Мінфін у листі від 25.07.2013 р. №31-08410-07-27/22430 зауважив, що у разі зміни методу амортизації МНМА з прямолінійного на метод нарахування 100% вартості в першому місяці, то залишкова вартість такого об'єкта МНМА може бути замортизована у місяці, наступному за місяцем таких змін.

Таким чином, залишкова вартість об'єктів МНМА, які підлягали амортизації по методу 50%/50%, може бути повністю замортизована у місяці, наступному за місяцем прийняття рішення про зміну методу амортизації.

Що ж стосується внесення змін до наказу про облікову політику, зауважимо наступне.

Враховуючи визначення терміна «облікова оцінка», надане у п. 3 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах», Мінфін у листі від 16.10.2009 р. №31-34000-10-8/27875, зазначає, що зміну методу амортизації можна вважати зміною облікової оцінки.

Втім, зміни в наказі про облікову політику це не тільки зміна облікової політики, а й зміна облікових оцінок.

Згідно з листом Мінфіну України від 21.12.2005 р. №31-34000-10-5/27793 для перегляду елементів облікової політики та для коригування облікових оцінок, є 2 шляхи відображення в наказі:

1) унесення змін до наявного документа (видають розпорядчий документ про внесення змін до наказу про облікову політику, зазначаючи, яке положення як відредагувати);

2) видання нової редакції наказу (доцільно, якщо зміни за обсягом охоплюють більшу частину тексту чи істотно впливають на її зміст).

Зміни в обліковій політиці слід обов’язково погоджувати з власником або вповноваженим ним органом (посадовою особою) згідно з установчими документами. Це випливає з абз. 1 ч. 5 ст. 8 Закону про бухоблік*.

При коригуванні облікових оцінок, в наказі про облікову політику радимо зауважити, що метод амортизації МНМА змінюється з 50%/% на 100% у зв’язку із зміною очікуваного способу отримання економічних вигод від використання окремих об’єктів МНМА. Це прямо виходить із норми п. 28 П(С)БО 7.

Зауважимо, що згідно з п. 21 П(С)БО 6, у разі якщо зміна облікової оцінки має істотний вплив на поточний період або, як очікується, суттєво впливатиме на майбутні періоди, то про зміст і суму змін в облікових оцінках потрібно повідомити в примітках до фінзвітності (у довільній формі).

_____________

* Підприємство самостійно визначає за погодженням з власником (власниками)  або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих  документів облікову політику підприємства.

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Калашян Катерина
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Автоматизація
Теги:
Амортизація , Нематеріальні активи , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі