• Посилання скопійовано

Зміна методу амортизації МНМА

Минулого року в обліковій політиці підприємство зазначало, що МНМА списуватимуться 50%/50%, цього року є необхідність придбані МНМА списати в 100% вартості. Як бути з торішніми?

ЗапитанняМинулого року в обліковій політиці підприємство зазначало, що МНМА списуватимуться 50%/50%, цього року є необхідність придбані МНМА списати в 100% вартості.  Як бути з торішніми МНМА? Списувати 50% у зв'язку з прийняттям нової облікової політики чи списати коли настане фізичний знос? І як правильно ці нюанси зазначити в обліковій політиці?

Відповідь:

Згідно з п. 28 П(С)БО 7 «Основні засоби» метод амортизації основних засобів обирається підприємством самостійно, але з урахуванням очікуваного способу отримання економічних вигод від їх використання. Тобто у разі зміни очікуваного способу отримання економічних вигод від використання окремих об’єктів основних засобів підприємству необхідно переглядати їх метод амортизації. При цьому нарахування амортизації за новим методом починається з місяця, наступного за місяцем прийняття рішення про зміну методу амортизації.

З цього приводу Мінфін у листі від 25.07.2013 р. №31-08410-07-27/22430 зауважив, що у разі зміни методу амортизації МНМА з прямолінійного на метод нарахування 100% вартості в першому місяці, то залишкова вартість такого об'єкта МНМА може бути замортизована у місяці, наступному за місяцем таких змін.

Таким чином, залишкова вартість об'єктів МНМА, які підлягали амортизації по методу 50%/50%, може бути повністю замортизована у місяці, наступному за місяцем прийняття рішення про зміну методу амортизації.

Що ж стосується внесення змін до наказу про облікову політику, зауважимо наступне.

Враховуючи визначення терміна «облікова оцінка», надане у п. 3 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах», Мінфін у листі від 16.10.2009 р. №31-34000-10-8/27875, зазначає, що зміну методу амортизації можна вважати зміною облікової оцінки.

Втім, зміни в наказі про облікову політику це не тільки зміна облікової політики, а й зміна облікових оцінок.

Згідно з листом Мінфіну України від 21.12.2005 р. №31-34000-10-5/27793 для перегляду елементів облікової політики та для коригування облікових оцінок, є 2 шляхи відображення в наказі:

1) унесення змін до наявного документа (видають розпорядчий документ про внесення змін до наказу про облікову політику, зазначаючи, яке положення як відредагувати);

2) видання нової редакції наказу (доцільно, якщо зміни за обсягом охоплюють більшу частину тексту чи істотно впливають на її зміст).

Зміни в обліковій політиці слід обов’язково погоджувати з власником або вповноваженим ним органом (посадовою особою) згідно з установчими документами. Це випливає з абз. 1 ч. 5 ст. 8 Закону про бухоблік*.

При коригуванні облікових оцінок, в наказі про облікову політику радимо зауважити, що метод амортизації МНМА змінюється з 50%/% на 100% у зв’язку із зміною очікуваного способу отримання економічних вигод від використання окремих об’єктів МНМА. Це прямо виходить із норми п. 28 П(С)БО 7.

Зауважимо, що згідно з п. 21 П(С)БО 6, у разі якщо зміна облікової оцінки має істотний вплив на поточний період або, як очікується, суттєво впливатиме на майбутні періоди, то про зміст і суму змін в облікових оцінках потрібно повідомити в примітках до фінзвітності (у довільній формі).

_____________

* Підприємство самостійно визначає за погодженням з власником (власниками)  або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих  документів облікову політику підприємства.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Автоматизація»