• Посилання скопійовано

Виправлення помилки і трансфертне ціноутворення

Чи має вплив на обрахунок обсягу операцій з контрагентом нерезидентом пов'язаною особою за 2023 рік операція, яка фактично була здійснена підприємством у 2022 році, але відображена в бухгалтерському обліку підприємства у 2023 році як виправлення помилки, через 441 субрахунок, відповідно до НП(С)БО 6?

Огляд особливостей трансфертного ціноутворення можна глянути тут.

Згідно з пп. «а» пп. 39.2.1.1 ПКУ контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків (для резидентів Дія Сіті - платників податку на особливих умовах - на фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності), зокрема, серед іншого, господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених підпунктом 39.2.1.5 цього підпункту.

Тобто, господарські операції мають входити до підсумку того року, в якому вони відображаються в декларації з податку на прибуток. А до декларації вони потрапляють з фінансової звітності, яка, в свою чергу, формується на підставі показників бухгалтерського обліку.

Наприклад, якщо господарська операція згідно з правилами бухгалтерського обліку відображена в 2022 році, то і впливає така операція на показники фінзвітності 2022 року та, відповідно, на показники декларації з податку на прибуток 2022 року.

Якщо підприємство своєчасно не відобразило господарську операцію в бухгалтерському обліку, воно виправляє таку помилку згідно з нормами НП(С)БО 6, в тому періоді, коли помилка виявлена. Причому якщо помилка впливає на величину нерозподіленого податку на прибуток (непокритого збитку), то виправлення помилки здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року.

Тож така помилка не впливає на фінрезультат до оподаткування року, в якому помилка виправляється.

Про особливості виправлення помилок в бухобліку і декларації з податку на прибуток ми писали, приміром, тут, тут.

Потрібно скласти виправлену фінзвітність за 2022 рік, а також зробити виправлення в декларації з податку на прибуток, за умови, що виправлена помилка впливає на показники декларації. Причому виправити можна двома способами:

1. подати уточнюючу декларацію за 2022 рік;

2. виправити в декларації того року, в якому помилка виявлена. Наприклад, якщо виявлена у 2023 році, то можна виправити в такій декларації, зокрема в додатку ВП. В цьому разі до декларації за 2023 рік подається також і виправлена фінзвітність за 2022 рік.

Отже, на наш погляд, господарська операція, яка була здійснена у 2022 році, але відображена як виправлення помилки тільки у 2023 році, має включатися до обсягу операцій з контрагентом нерезидентом пов'язаною особою 2022 року, а не 2023 року.

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Автоматизація»

  • Виправлення помилки і трансфертне ціноутворення
    Чи має вплив на обрахунок обсягу операцій з контрагентом нерезидентом пов'язаною особою за 2023 рік операція, яка фактично була здійснена підприємством у 2022 році, але відображена в бухгалтерському обліку підприємства у 2023 році як виправлення помилки, через 441 субрахунок, відповідно до НП(С)БО 6?
    09.05.202421
  • Оприбуткування готівки при міжнародних перевезеннях пасажирів
    Підприємство здійснює міжнародні перевезення пасажирів, розрахунки проводяться із використанням квитків із нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю та відповідно до п. 4 ст. 9 Закону про РРО, воно звільняється від обов’язку застосування РРО та/або ПРРО, розрахункових книжок та ведення КОРО. Як правильно оприбутковувати готівку за продані квитки в автобусах в касу підприємства?
    09.04.202415
  • Як відшкодувати витрати на конвертацію валют з особистої картки працівника?
    ТОВ – платник податку на прибуток на загальних підставах, оплачує рекламні послуги Фейсбук, які надає нерезидент. Відповідно до умов договору підприємству створено акаунт. Оплата послуг здійснюється з особистої картки працівника. Виписка по акаунту є актом наданих послуг і формується в гривні, а оплата в валюті. Як відшкодувати працівнику витрати на конвертацію валют?
    29.03.2024530
  • Як включити скоригований прибуток КІК за 2022 у декларацію за 2023 рік?
    Звітність з податку на прибуток резидента Дія Сіті (платник ПНВК) + КІК. Як відзвітувати по КІК за 2022 рік? Чи потрібно уточнювати декларацію на прибуток підприємства на загальних умовах за 2022 рік?
    06.03.202497
  • Компенсація невикористаної додаткової та щорічної відпусток при звільненні під час відпустки для догляду за дитиною
    Працівниця прийнята на роботу 01.05.2020 року. Після народження другої дитини 10.03.2021 р. має право на додаткову відпустку на дітей. З 01.09.2021 р. – у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років. Звільняється за угодою сторін - 04.03.2024 р. Скільки днів компенсації основної та додаткової відпустки нарахувати? Як розрахувати компенсацію за невикористану відпустку?
    04.03.20249002