Визнання доходу.
Згідно з п. 8 НП(С)БО 15 дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається в разі наявності всіх наведених нижче умов:
- покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);
- підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
- сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
- є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.
Перша умова - це перехід права власності на товар. Цей момент визначається договором.
У розглядуваній ситуації це дата отримання товару в українському порту у місці призначення за даними порту на 8.00 ранку та дати в залізничній накладній.
Причому відповідно до умови поставки DAP продавець відповідає за митне оформлення в країні відправника і за доставку товару у місце призначення.
Тобто, перехід права власності відбувається в момент доставки автомобільним чи з/д транспортом в український порт. Зазначимо, що після цього здійснюється митне оформлення, завантаження на судно і доставка в порт покупця і далі доставка на склад покупця тощо.
Друга умова, вочевидь, виконується в момент передачі підприємством товару сторонньому перевізнику – автомобільному чи з/д.
Третя і четверта умова може бути виконаною вже в момент відвантаження товару зі складу продавця.
Оскільки мають виконуватися всі умови, то дохід визнається на дату виконання останньої умови. В розглядуваній ситуації це дата переходу права власності, яка визначається за даними українського порту на 8.00 ранку та дати в залізничній накладній.
ПДВ.
За ставкою ПДВ 0% оподатковуються операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту (п. «а» пп. 195.1.1 ПКУ).
Експортер (імпортер) - підприємство, яке на підставі укладених ним безпосередньо або через посередника (комісіонера, агента, консигнатора тощо) зовнішньоекономічних договорів (контрактів) здійснює експорт (імпорт) товарів з переміщенням їх через митний кордон України, незалежно від митного режиму, в який поміщуються такі товари (ч. 1 ст. 12 МКУ).
З цього випливає, що якщо продавець резидент України, платник ПДВ, не вивозить товари у митному режимі експорту (не переміщує їх через митний кордон України), він не може застосовувати ставку 0%, і повинен застосовувати загальну ставку 20%.
Назва відправника/експортера зазначається в графі 2 митної декларації. У розглядуваній ситуації відправником/експортером буде нерезидент. Причому якщо продавець резидент України згідно з договором відповідає за митне оформлення і сплату митних платежів, він буде зазначений у графі 9 «Особа, відповідальна за фінансове врегулювання» митної декларації.
Таким чином, підприємство резидент України буде експортером, якщо саме його буде зазначено в графі 2 митної декларації, що дасть йому змогу застосовувати ставку ПДВ 0% згідно з п. «а» пп. 195.1.1 ПКУ.
Також читайте:
Дата визнання доходу при експорті товарів
Продаж товару нерезиденту на території України: оформлення та оподаткування
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись