Відповідно до ст. 761 ЦКУ, власник майна має право передавати його в оренду іншим особам, як юридичним, так і фізичним.
Передача транспортного засобу юридичною особою фізичній особі проводиться на підставі договору оренди. Договір оренди укладається у письмовій формі, а за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню (п. 2 ст. 799 ЦКУ).
При цьому, у ст. 24 ЦКУ дано визначено, що людина, яка як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою. І жодних обмежень з приводу того, чи є така фізособа рези-дентом чи нерезидентом.
При передачі автомобіля в оренду орендодавець має надати орендарю фізособі-нерезиденту технічну документацію на транспортний засіб, перелік якої зазначається в договорі оренди.
Сам факт передачі автомобіля в оренду та технічної документації на нього здійснюється за актом приймання-передачі основних засобів, який підписують обидві сторони договору оренди. Аналогічно відбувається і повернення з оренди автомобіля та технічної докумен-тації на нього.
Орендар в свою чергу, має підтримувати транспортний засіб у належному технічному стані і нести витрати, пов'язані з його використанням, у т. ч. зі сплати податків та інших платежів (ст. 801 ЦКУ).
Страхування транспортного засобу здійснюється орендодавцем (ч. 1 ст. 802 ЦКУ).
Відповідно до ч. 1 ст. 286 ГКУ орендна плата — це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір оре-ндної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, перед-бачених законодавством.
Згідно з ч. 5 ст. 762 ГКУ плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором. Встановити можна будь-який період. Однак якщо договором не визначено конкретного строку внесення орендної плати, то вона має вноситися щомісячно.
Факт оплати за переданий у користування автомобіль встановлюється договором за взає-мною домовленістю орендодавця та орендаря.
Відповідно до п. 5 ст. 9 Закону про бухоблік зазначено, що господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Крім того, п. 9 та п. 17 П(С)БО 14 передбачено, що належна за користування об'єктом операційної оренди плата визнається витратами згідно з П(С)БО 16 на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигод, пов'язаних із використанням об'єкта операційної оренди. На суму заохочення орендаря щодо продовження або укладення нової орендної угоди зменшуються протягом строку оренди його витрати з орендної плати.
Орендодавець - юридична особа переданий в оренду автомобіль продовжує обліковувати у складі основних засобів на рахунку 105 та нараховувати амортизацію (п. 16 ПБО 14).
Дохід визнається іншим операційним доходом та обліковується на субрахунку 713 відпо-відного звітного періоду на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигід, пов’язаних з використанням об’єкта операційної оренди, але якщо надання в оренду є основним видом діяльності юридичної особи, то дохід відображається на субрахунку 703.
В кінці кожного звітного періоду зазначеному в договорі сторони складають акт прийман-ня-передачі послуг.
Якщо орендна плата була отримана авансом, то вона належить до наступних звітних пері-одів та відображається у складі доходів майбутніх періодів Дт 681 Кт 69, а при отриманні акту включається до складу доходів відповідного періоду Дт 69 Кт 713, 703.
Амортизація переданого в оренду автомобіля включається в Дт 949 - якщо надання авто-мобіля в оренду не є основним видом діяльності орендодавця або в Дт 23 - якщо оренда є основним видом діяльності за Кт 131. Потім вартість амортизації списується на рахунок 903.
Базою оподаткування податком на прибуток є фінансовий результат, визначений у бухгалтерському обліку. Податкових різниць, пов’язаних з орендною платою ПКУ не передбачено.
Тобто у цілях оподаткування податком на прибуток орендодавець бере фінансовий ре-зультат орендних операцій, визначений у бухгалтерському обліку.
Переданий автомобіль в оренду не є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 196.1.2 ПКУ). Згі-дно з пп. 14.1.185 ПКУ орендні платежі відповідають поняттю постачання послуг та підлягають оподаткуванню ПДВ у загальному порядку.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити