• Посилання скопійовано

Розрахунок ліміту для реєстрації платником ПДВ

ТОВ – резидент "Дія. Сіті", неплатник ПДВ. Один раз в кінці року, у грудні, утримує із винагороди гіг-спеціалістів плату за користування ноутбуками. Чи впливають такі операції на розрахунок ліміту реєстрації платником ПДВ? Чи можна складати акт на послуги оренди не помісячно, а один за весь рік в кінці року? Які особливості розрахунку ліміту?

Щодо періодичності складання акту

Ми детально розглядали це питання тут, тут.

Зараз скажемо тезисно. Акт може складатися з періодичністю, встановленою договором оренди. Причому такий акт потрібен виключно для потреб справляння ПДВ. Адже з точки зору ЦКУ складати акт на майно, передане в оренду, не потрібно.

Тож, в будь-якому разі, немає жодного порушення у складанні одного акту в кінці року.

Але от для потреб бухгалтерського обліку варто дотримуватися правил, наведених в пп. 8 розд. ІІІ НП(С)БО 14: дохід від операційної оренди (крім доходу від оренди об’єктів інвестиційної нерухомості) визнається іншим операційним доходом відповідного звітного періоду на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигод, пов’язаних з використанням об’єкта операційної оренди.

Звітний період – це період, за який складається фінансова звітність (див. ст. 13 Закону про бухоблік).

Таким чином, якщо ТОВ складає фінзвітність один раз на рік, воно має визнавати дохід раз на рік. Якщо складає фінзвітність поквартально, повинне визнавати дохід від оренди на кінець кожного кварталу.

Тож обов’язку визнавати дохід щомісяця, на наш погляд, немає.

Якщо дохід визнаватиметься раз на рік, у грудні, то саме в грудні буде відображатися операція постачання послуг оренди. Тобто, саме в грудні обсяг постачання таких послуг включатиметься до розрахунку ліміту.

Якщо дохід визнаватиметься поквартально, то й операція постачання відображатиметься на кінець кожного кварталу – у березні, червні, вересні, грудні. Тобто, саме в цих місяцях обсяг постачання таких послуг включатиметься до розрахунку ліміту.

 

Особливості розрахунку ліміту

Відповідно до пп. 181.1 ПКУ у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

З наведеного бачимо, що період 12 календарних місяців потрібно розраховувати за наслідками закінчення кожного звітного місяця.

Наприклад, після закінчення листопада 2023 року розраховують показник операцій постачання за період з грудня 2022 року по листопад 2023 року.

Після закінчення грудня 2023 року – за період з січня 2023 року по грудень 2023 року.

Після закінчення січня 2024 року – за період з лютого 2023 року по січень 2024 року.

До обсягу операцій, які підлягають врахуванню, відносяться операції, які підлягали би оподаткуванню, якщо би підприємство було платником ПДВ. До таких операцій відносяться операції, що підлягають оподаткуванню (див. тут):

  • за основною ставкою ПДВ (20%),
  • ставкою 7 відсотків,
  •  нульовою ставкою ПДВ;
  • звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

Детально про особливості розрахунку ліміту можна почитати тут.

Якщо за наслідками розрахунку ліміт буде перевищено, то потрібно зареєструватися платником ПДВ, подавши до податкової служби відповідну заяву, у строк не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше перевищено ліміт (див. пп. 183.2 ПКУ).

Про реєстрацію платником ПДВ можна почитати тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Участь у дослідно-конструкторських роботах: умови звільнення від оподаткування ПДВ
    Державний науково-дослідний інститут замовив у підприємства розробку та виготовлення картонних ємностей в межах дослідно-конструкторської роботи. Оплата проводиться за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку. Чи є ця операція звільненою від оподаткування ПДВ?
    09.05.20248
  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    08.05.202415
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    08.05.202436
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20246
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202443