• Посилання скопійовано

Облік у рослинництві витрат минулого року під урожай поточного року.

Які особливості бухобліку у рослинництві витрат минулих років під урожай поточного року; витрат поточного року під урожай поточного року; витрат поточного року під урожай наступного року?

З точки зору бухгалтерського обліку всі понесені на вирощування сільгосппродукції витрати є біологічними активами, які можуть бути як поточними, так і довгостроковими. Особливості бухгалтерського обліку таких активів визначаються НП(С)БО 30.

Згідно з п. 4 НП(С)БО 30:

  • Поточні  біологічні активи - біологічні активи, здатні давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи протягом  періоду, що не перевищує 12 місяців, а також тварини на вирощуванні та відгодівлі.
  • Довгострокові біологічні активи - усі біологічні активи, які не є поточними біологічними активами.

Наприклад, у разі вирощування зернових витрати на їх вирощування є, як правило, поточними біологічними активами.

Відповідно до п. 17 НП(С)БО 30 витрати, пов'язані з біологічними перетвореннями біологічних активів, визнаються витратами операційної діяльності. Облік витрат ведеться за окремими об'єктами обліку витрат (окремі види біологічних активів та/або їх група) відповідно до НП(С)БО16.

Тобто, всі витрати на вирощування сільгосппродукції обліковуються на рахунку 23, в розрізі окремих об’єктів витрат (окремих видів біологічних активів та/або їх груп).

Наприклад, окремими об’єктами витрат може бути:

  • яра пшениця 2024 р. (тобто, це яра пшениця, витрати на вирощування якої і збирання якої здійснюється в рамках одного року, 2024 р.);
  • озима пшениця 2023/2024 (озима пшениця, витрати на яку підприємство здійснює починаючи в 2023 році, продовжує в 2024 році; збирає урожай в 2024 році) тощо.

Це означає, що на рахунку 23 буде два субрахунки, які в бухгалтерських програмах ще називаються субконто:

1. 23 (яра пшениця 2024);

2. 23 (озима пшениця 2023/2024).

Детальніше про облік на рахунку 23 і про калькулювання сільгосппродукції можна почитати тут.

Тому якщо підприємство понесло якісь витрати на вирощування сільгосппродукції, у первинному документі, яким оформлено такі витрати, слід зазначати об’єкт витрат. Тож і такі витрати будуть віднесені відразу на визначений субрахунок.

Наприклад, якщо трактор виконував роботи на полі, засіяному ярою пшеницею, витративши ПММ, то на підставі відповідного первинного документа (обліковий лист тракториста-машиніста, акт тощо) такі ПММ будуть списані проводкою:

  • Дт 23(яра пшениця 2024) Кт 203.

І те саме стосується всіх інших витрат.

Після збирання сільгосппродукції вона оприбутковується на рахунку 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва».

Про два варіанти оцінки оприбуткованої сільгосппродукції і відображення оприбуткування в бухгалтерському обліку можна почитати тут. За цим самим посиланням можна прочитати про облік витрат минулого року, які стосуються сільгосппродукції, яка збиратиметься в поточному році.

На дату балансу (наприклад, на дату закінчення минулого року) біологічні активи рослинництва за загальним правилом відображають за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу (п. 10 НП(С)БО 30):

  • Дт 211 Кт 23 – на справедливу вартість, зменшену на очікувані витрати на місці продажу;
  • Дт 940 Кт 23, чи Дт 23 Кт 710 – на різницю між собівартістю і справедливою вартістю.

Перед збиранням врожаю сума, що накопичена на субрахунку 211, списується на рахунок 23: Дт 23 Кт 211.

На дату балансу незавершене сільгоспвиробництво оприбутковується як біологічний актив, а на момент збирання врожаю потрібно оприбуткувати сільгосппродукцію, а не біологічний актив. Тому те, що було біологічним активом на субрахунку 21, знову списується на собівартість (Дт 23 Кт 21), а потім оприбутковується як сільгосппродукція: Дт 27 Кт 23.

Але якщо справедливу вартість визначити неможливо або підприємство є платником податку на прибуток, поточні біологічні активи рослинництва відображають як незавершене виробництво. Тобто, на дату балансу (наприклад, на дату закінчення минулого року) витрати продовжують обліковуватися на рахунку 23.

Наприклад, понесені протягом 2023 року витрати на вирощування озимої пшениці списують на рахунок 23(озима пшениця 2023/2024). Станом на 31.12.2023 р. залишок на цьому рахунку буде незавершеним виробництвом. 

Наступного, 2024 року, на цей рахунок списуються всі інші витрати, які стосуються вирощування і збирання озимої пшениці.

Нарешті, на момент збирання така сільгосппродукція оприбутковується на рахунку 27. Про оприбуткування сільгосппродукції ми сказали вище.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202428
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.20245
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202418
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202462
  • Оренда паркомісць для працівників: облік та податки
    Юрособа орендує паркомісця у юрособи для працівників біля орендованого офісу. Як це провести в обліку? Чи є право на податковий кредит? Чи потрібно утримувати із працівників податки ПДФО, ВЗ та нараховувати ЄСВ?
    06.05.202423