• Посилання скопійовано

Зменшення СК в іноземній валюті: що в обліку?

Зареєстровано СК в гривнях і в євро для оплати засновником нерезидентом в євро. Засновник здійснив оплату кількома платежами в євро. На суму неоплачених внесків СК буде зменшено. Як таку операцію відобразити в бухобліку?

Формування статутного капіталу

Формування статутного капіталу відображають проведенням: Дт 46 Кт 401, на суму в гривнях за офіційним курсом НБУ на дату підписання засновницьких документів.

Заборгованість на субрахунку 401 є немонетарною, тому на неї курсові різниці не нараховуються (п. 7 НП(С)БО 21).

А заборгованість на рахунку 46 є монетарною, адже вона має погашатися грошовими коштами. Тому на цю заборгованість нараховуються курсові різниці (див. п. 7, п. 8 НП(С)БО 21).

Відповідно до п. 8 НП(С)БО 21 курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов'язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображаються у складі додаткового капіталу.

Зокрема – на субрахунку 425 «Інший додатковий капітал» (див. лист Мінфіну від 19.11.2013 р. № 31-08410-07-16/33606).

Щоправда, ані в цьому листі, ані в НП(С)БО 21 не зазначено, куди відносити від’ємну курсову різницю, якщо вона виникатиме, якщо кредитового залишку для її відображення на субрахунку 425 не вистачає. На наш погляд – на рахунок 44.

Таким чином, якщо засновник нерезидент здійснив внесок до статутного капіталу не повністю, за кредитом субрахунку 46 буде залишок, визначений у євро, який перераховується у гривні за відповідним офіційним валютним курсом НБУ.Поряд з цим може бути залишок за нарахованими курсовими різницями на субрахунку 425.

 

Зменшення статутного капіталу

Як ми вже зазначили вище, статутний капітал визначається у гривнях. Тому за сумою зменшення статутного капіталу на субрахунку 401 курсових різниць не виникає.

Поряд з цим зменшення статутного капіталу відображається проводкою: Дт 401 Кт 46.

А от на рахунку 46 заборгованість відображається в іноземній валюті, яка перераховується в гривні за відповідним офіційним курсом на дату балансу і дату здійснення господарської операції.

Але якщо прийнято рішення про зменшення статутного капіталу, то залишок заборгованості на рахунку 46 стає немонетарним. Тому курсові різниці за ним не нараховуються. 

Якщо після проводки Дт 401 Кт 46 на рахунку 46 буде дебетовий залишок, його закривають у кореспонденції з субрахунком 425: Дт 425 Кт 46. Якщо буде кредитовий залишок, його закривають у кореспонденції з рахунком 44: Дт 46 Кт 44.

 ***

Читайте також: Внесок до СК в інвалюті: як оформити?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Ремонт авто після ДТП власними силами: облік та оподаткування
    Службове авто потрапило в ДТП. Страхова компанія перерахувала відшкодування згідно з актом ДТП – 14000 грн. Підприємство придбало запчастини. Ремонт буде проведено власними силами. Як відобразити дану операцію в обліку та оподаткувати ПДВ?
    Сьогодні 16:162
  • Помилка в експрес-накладній: нюанси обліку та оподаткування.
    Підприємство, платник податку на прибуток, ПДВ, купує товар через Нову пошту. Оплата доставки за рахунок підприємства. В експрес-накладній дані відправника не відповідають даним постачальника товару. Які податкові наслідки такої невідповідності?
    Сьогодні 12:505
  • Оподаткування та облік прощення працівнику неповернутої суми ПФД
    У 2023 р. Товариство надало працівнику підприємства ПФД у розмірі 100000 грн. строком на 1 рік. ПФД відобразили у Додатку 4ДФ з ознакою доходу «197». У 2024 р. працівник повернув половину ПФД. Строк дії договору до листопада 2024 р., але вже відомо, що працівник не зможе її повернути. Як відобразити цю операцію в додатку 4ДФ і хто повинен сплатити ПДФО та ВЗ?
    Сьогодні 11:2213
  • Облік фінінвестиції за методом участі в капіталі
    ФГ, платник ЄП групи IV, є засновником ТОВ, з часткою в СК - 100%. ТОВ за результатами 2018 року отримало прибуток, але дивіденди не нараховувалися і не виплачувалися. Як вести бухоблік такої фінінвестиції? Як такий облік вплине на оподаткування ЄП групи IV?
    10.05.202417
  • Облік витрат з корпоративної картки, які здійснені працівником у закордонному відрядженні
    Водій був направлений у закордонне відрядження. Після доставки продукції водій покинув авто і на зв’язок більше не виходив. Документи щодо покупців (CMR, МД) залишив в авто, а чеків щодо використання коштів з корпоративної картки не було. Чи має право підприємство включити витрати з корпоративної картки до витрат згідно з наказом директора?
    10.05.2024245