Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Списання дебіторської заборгованості юрособою – «єдинником» ІІІ групи

Юрособа - платник ЄП ІІІ групи (5%) надало послуги юрособі в 2017 р. Станом на 31.12.2019 р. оплату не отримало. На підставі яких документів можна списати дебіторську заборгованість? Якими бухгалтерськими проведеннями? Чи буде списана дебіторська заборгованість об’єктом оподаткування єдиним податком 5%?

Безнадійною вважається поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позовної давності (п. 4 П(С)БО 10). 

Якщо безнадійна дебіторська заборгованість виявлена за результатами інвентаризації і керівник приймає рішення щодо її списання, то потрібно оформити наказ про списання безнадійної дебіторської заборгованості і скласти акт інвентаризації в якому зазначити суми безнадійних боргів, за якими минув термін позовної давності. До нього додають довідку про заборгованість із зазначенням найменування та місцезнаходження дебіторів, суми, причини, дати і підстави виникнення заборгованості. Також складається протокол з відображенням висновків інвентаризаційної комісії, який затверджується керівником підприємства (п. 7.5 розділу ІІІ, п. 2 розділу IV Положення №879).

Якщо відповідно до п. 11 П(С)БО 10 списання безнадійної дебіторської заборгованості проводиться за рахунок резерву сумнівних боргів, то заборгованість виключають з активів з одночасним зменшенням величини резерву: Дт 38  Кт 361 (362); у разі недостатньої суми нарахованого резерву безнадійну дебіторську заборгованість за послуги списують на інші операційні витрати: Дт 944 Кт 361 (362) але лише ту суму, що перевищує резерв; поточну дебіторську заборгованість, щодо якої не передбачено створення резерву сумнівних боргів, в разі визнання її безнадійною списують з балансу: Дт 944 Кт 371 (377, 34).

Крім того, незалежно від джерела списання суму списаної дебіторської заборгованості обліковують на позабалансовому рахунку 071. На цьому рахунку  сума обліковуватиметься протягом 3 років (а раптом повернуть товар чи компенсують збитки) із дати списання, а по закінченню цього строку спишеться за Кт 071. У разі повернення раніше списаної безнадійної дебіторської заборгованості її включають до складу інших операційних Дт 30,31 Кт 716.

Відповідно до пп. 139.2.2 ПКУ фінансовий результат зменшується на суму списаної безнадійної дебіторської заборгованості (як за рахунок резерву, так і понад резерв, і тієї суми, за якою створення резерву не передбачено), але тільки тієї, яка відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ. Таке коригування відображається в рядку 2.2.3 додатка РІ до декларації з податку на прибуток підприємств.

Коригування ПЗ з ПДВ, відображених при виконанні робіт не потрібно є роз’яснення в категорії 101.06 "ЗІР", оскільки покупцем не були повернені продавцеві раніше надані послуги, тому продавець не має законодавчих підстав на коригування суми ПЗ з ПДВ при списанні дебіторської заборгованості. 

Крім того, сума списаного боргу не оподатковується ЄП 5%, адже вона не призводить до виникнення доходу й отримання коштів від продажу, тому дебіторська заборгованість, за якою минув строк позовної давності, не оподатковується ЄП.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
3 група ЄП , Єдиний податок , Заборгованість , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі