• Посилання скопійовано

Право на бюджетне відшкодування з ПДВ унаслідок експортних операцій має лише комітент

За договором комісії товар відправляється на експорт. Як оподатковується у комітента та комісіонера така операція (особливо цікавить ПДВ), якщо врахувати, що обидві сторони договору — платники податку на прибуток та ПДВ?

Податком на прибуток такі операції у комітента і комісіонера обкладаються на загальних підставах.

У комітента дохід виникає за датою реалізації товару, вказаною в звіті комісіонера (п. 137.5 ПКУ), цією самою датою визнаються і витрати, що входять до собівартості проданих товарів (п. 138.4 ПКУ). А витрати з оплати послуг комісіонера, які відображаються у складі збутових витрат, у комітента виникають датою підписання акта про надані комісіонером послуги (п. 138.5 ПКУ).

У комісіонера дохід виникає лише у сумі комісійної винагороди (відповідно до пп. 136.1.19 і 135.4.1 ПКУ) знову ж таки датою підписання акта про надані ним послуги (пп. 137.1 ПКУ).

А щодо ПДВ у цьому випадку діє спеціальна норма, встановлена п. 189.6 ПКУ, де обумовлено, що правило «першої події» не діє, зокрема, у випадку передачі комісійного товару на експорт за межі митної території України.


Також відповідно до норми п. 200.16 ПКУ, у разі якщо платник податків експортує товар, отриманий за договором комісії (у вашому випадку таким платником податку буде комісіонер), право на бюджетне відшкодування з ПДВ отримує лише комітент, якщо у МД (митна декларація) записано, що нею оформляється експорт за договором комісії, і комітент зазначений як власник товару, що експортується, незалежно від того, хто буде зазначений у такій МД декларантом — особою, що оформляє експорт товару. У п. 200.16 ПКУ сказано також, що комісійна винагорода, отримана від згаданої операції комісіонером, повинна включатися до бази обкладення ПДВ за основною ставкою 20% і не повинна включатися до митної вартості товарів, що експортуються.

Таким чином, операція з експорту товарів буде відображена у декларації з ПДВ лише у комітента (експортні операції, незалежно від виду товарів, оподатковуються за ставкою 0% згідно з пп. 195.1.1, п. 195.2 ПКУ). Комітент має право скористатися бюджетним відшкодуванням на загальних підставах. Також комітент має право на податковий кредит у сумі ПДВ у складі комісійної винагороди комісіонера, на підставі отриманої від нього податкової накладної (п. 198.1 ПКУ).

А комісіонер експортну операцію у своїй декларації з ПДВ не відображає, бо відповідно до п. 200.16 ПКУ, хоч комісіонер і зазначений у МД як особа, що оформляє експорт, право на бюджетне відшкодування за таким експортом має лише комітент.

Виходячи з цієї норми ПКУ комісіонер не повинен відображати у своєму податковому обліку таку експортну операцію — її відобразить у себе лише комітент. Операція з надання послуг за договором комісії відобразиться у комісіонера в декларації з ПДВ. У комісіонера з’являється податкове зобов’язання у вартості винагороди за договором комісії за першою подією (відповідно до п. 186.4 і п. 187.1 ПКУ). Місцем постачання послуги, є місце реєстрації комісіонера. Датою податкового зобов’язання за такими послугами буде або дата надходження від комітента винагороди на поточний рахунок комісіонера, або дата підписання акта про надані послуги, залежно від того, яка з цих дат буде першою.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024464
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245