Насамперед зауважимо, що згідно ст.187 ПКУ, ви мали б виписати податкову накладну на частину авансу в розмірі 20% від загальної суми договору, оскільки за першою подією мала місце часткова передплата, а не відвантаження на всю суму за договором.
Тобто можемо вважати, що має місце помилка при складенні податкової накладної, а тому ви маєте зробити розрахунок коригування на виправлення помилок та відкоригувати суму ПЗ на різницю (80%) до 20 % авансу.
Оскільки покупець відмовляється від товару, щоб зробити коригування звернемося до ст.192 ПКУ.
Згідно п.192.1.1 ПКУ, якщо внаслідок перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.
Отже, в періоді зменшення компенсації (оскільки мала місце передоплата, то має відбутися повернення коштів) постачальник має виписати розрахунок коригування на суму авансу, який має зареєструвати покупець. Після реєстрації РК в Єдиному реєстрі покупцем ви маєте право на зменшення ПЗ.