У разі блокування ПН/РК, перший крок, який має зробити підприємство - це прочитати, що податківці зазначили в квитанції про зупинення реєстрації ПН, де зазначається, зокрема, пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН. На жаль, в квитанції податківці не відразу зазначають весь перелік документів, які має надати платник, для підтвердження здійсненої операції, а тому в подальшому виникають проблеми.
В даному випадку відома причина блокування – це подання РК на неплатника ПДВ на реєстрацію у термін, що перевищує 14 календарних днів з дня складання податкової накладної, а це як раз і зазначено у п. 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відповідно до Постанови №1165.
Тому потрібно подати документи, які підтверджують саме ту господарску операцію, що призвела до подання РК пізніше 14 к.д. з дня складання ПН – чи то відбулося повернення коштів, чи то повернення товару.
Перелік підтверджуючих документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, може включати в себе:
- Договір з цим покупцем – неплатником ПДВ – за наявності;
- довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб для здійснення операцій, а саме тих осіб, що підписали договір, акти чи видаткові накладні;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. У разі повернення товару потрібно надати аналогічні документи, що підтверджують факт повернення товару.
- розрахункові документи та/або банківські виписки, які свідчать про оплату товару та повернення коштів – за наявності фактів оплати чи повернення коштів;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством – за наявності.
Разом з копіями документів подаються таблиця даних платника податку та повідомлення про подання пояснень. Щоб прийняли податківці таблицю даних платника вона має містити:
- види економічної діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010;
- коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, що постачаються (виготовляються) та/або придбаваються (отримуються) платником податку;
- коди послуг відповідно до ДКПП (ДК 016-2010), що постачаються (виготовляються) та/або придбаваються платником податку.
Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, платник має право подати до контролюючого органу в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/ розрахунку коригування.
Поради податківців щодо надання документів можна почитати тут: https://dtkt.ua/#uk/news/100019684-rozblokuvannya-podatkovikh-nakladnikh-yaki-zablokovani-v-yerpn-podatkivtsi-radyat-skoristatisya-pidkhodom-zvidki-khto-de-komu
Зокрема, вони радять скористатися підходом «звідки, хто, де, кому»:
- звідки отримано товар (послугу), сировину (тобто відносини з постачальниками),
- хто безпосередньо задіяний у господарській діяльності (тобто наявність трудових ресурсів та підрядників);
- де здійснюється господарська діяльність (тобто наявність виробничих ресурсів, обладнання, приміщень);
- кому реалізовано товар/послугу (тобто відносини з покупцями). Сюди ж додається і операція з повернення товару або коштів.
Якщо після подання таких пояснень знову буде відмова у реєстрації РК, то наступним кроком платника є подання скарги. Скарга на рішення про відмову у реєстрації ПН подається в електронній формі. Платник податку у разі отримання рішення про відмову у реєстрації ПН має право протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності Рішення подати на розгляд Комісії ДПС з питань розгляду скарг Скаргу на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію ПН або відмову в такій реєстрації. До скарги подаються документи про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН приймається Комісією після розгляду повідомлення та надсилається платнику податку протягом 5-ти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів.
Окрім того, слід перевірити в єдиному кабінету в розділі «Моніторинг» чи платника не віднесено до ризикових на основі п. 1.6 Критеріїв ризиковості. Це рішення приймають комісії центрального рівня, тобто його не можна буде оскаржити в адміністративному порядку. При цьому комісії ДПС рідко бувають задоволені документами, наданими платником, тому прийдеться йти до суду.
Якщо всі вищеперераховані дії платником здійсненні правильно, то наступним кроком є процедура адміністративного оскарження рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації ПН у ЄРПН. Адміністративне оскарження врегулюване окремим положенням Порядку №1165 та п. 56.23 ПКУ.
Для цього платнику потрібно подати копії документів, що підтверджують факт здійснення операції, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН реєстрацію яких зупинено, але вже до контролюючого органу регіонального рівня за місцем обліку, строк для подання необхідних документів становить 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у ПН.
Для того щоб скарга була прийнята до розгляду, платнику при її складанні потрібно внести всі дані, перелічені в п. 10 Порядку №1165.
Так, скарга повинна містити дані про:
- найменування платника податку, який подає скаргу, його податкову адресу;
- податковий номер;
- номер оскаржуваного рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації ПН у ЄРПН;
- дату оскаржуваного рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації ПН у ЄРПН;
- інформацію про причини незгоди платника податку з рішенням комісії контролюючого органу;
- відомості про оскарження рішення комісії контролюючого органу в судовому порядку;
- вимоги платника податку, який подає скаргу;
- електронну адресу, на яку надсилається рішення, прийняте за результатами розгляду скарги.
Якщо і комісія регіонального рівня прийме остаточне рішення про відмову, то платник може оскаржувати відповідне рішення в адміністративному (протягом 10 робочих днів з дня отримання рішення) або в судовому (протягом 1095 днів) порядку. Своєю чергою, рішення комісії центрального рівня оскаржується виключно в суді.
Також пропонуємо ознайомитися з нашим тематичним розділом про блокування ПН/РК:
https://services.dtkt.ua/tematic_roz/tematic_roz/89
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись