Запитання: 1 варіант. У фермерському господарстві 2 засновники фізособи, які сформували статутний фонд (70% і 30%). Як оподатковуються дивіденди з 01.01.2015 р., якщо статутом не передбачено фіксованого розміру дивідендів? 2 варіант. Голова фермерського господарства є засновником господарства, заробітна плата йому не нараховується, а частину доходу отримує одноразово. Як утримується ПДФО та чи нараховується ЄСВ?
Відповідь: В обох випадках, які Ви привели у запитанні, треба говорити про виплату дивідендів власникам фермерського господарства, які будуть оподатковуватись в залежності від обраної емітентом системи оподаткування.
Відповідно до ПКУ, дивіденди - це платіж, який здійснюється юридичною особою, емітентом корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів), на користь власника таких корпоративних прав, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Простими словами, дивіденди - це частина прибутку, яка розподіляється між акціонерами, пропорційно їх частки в акціях (частках) підприємства.
Рішення про нарахування та виплату дивідендів повинно бути затверджено протоколом загальних зборів власників фермерського господарства.
Платниками податку на дивіденди є фізичні особи, які власне отримують дохід у вигляді дивідендів. Але платниками вони називаються лише тому, що цей податок утримується із їхнього доходу, а обов'язок по нарахуванню та виплаті податку на дивіденди лягає на емітента акцій (корпоративних прав) або іншого представника компанії, на якого покладено обов'язок по нарахуванню дивідендів (п.170.5.1 ПКУ). Цей емітент є податковим агентом, який робить виплату податку незалежно від системи оподаткування підприємства.
Починаючи з 1 січня 2015 року згідно п.п. 170.5.4 НKУ дивіденди оподатковуються за ставками, визначеними п.п. 167.5.1 та п.п. 167.5.2 НKУ, відповідно. Цими підпунктами передбачені такі ставки ПДФО для оподаткування дивідендів:
• ставка 20 відсотків згідно п.п. 167.5.1 НKУ застосовується до дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачують інститути спільного інвестування (крім зазначених у підпункті 167.5.2 ПКУ);
• ставка 5 відсотків згідно п.п. 167.5.2 НKУ застосовується до дивідендів пo акціях і корпоративним правам, нарахованими резидентами - платниками податку нa прибуток (крім дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачують інститутами спільного інвестування).
Таким чином, застосування ставок ПДФО у розмірі 5 або 20% до сум доходів, нарахованих у вигляді дивідендів, залежить від того, чи є податковий агент платником податку на прибуток підприємств. Якщо емітентом є платник податку на прибуток, то виплачені їм на користь фізичних осіб дивіденди обкладаються ПДФО за ставкою 5 відсотків. Це не стосується емітентів, які не є платниками податку на прибуток. Такі емітенти утримують ПДФО у розмірі 20 відсотків. Звертаємо особливу увагу на платників єдиного податку - юридичних осіб, у тому числі колишніх платників фіксованого сільськогосподарського податку, яких з 1 січня 2015 року визнано платниками єдиного податку 4 групи.
Крім того, дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб (у тому числі нерезидентів) за акціями або іншими корпоративним правами, які мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, яка більше суми виплат, розраховану на таку акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку, прирівнюється для цілей оподаткування ПДФО до виплати звичайної зарплати з відповідним оподаткуванням та включенням сум виплат до складу витрат платника податку (фермерського господарства), тобто по ставками 15 і 20% (згідно п.п. 170.5.3 НKУ).
Звертаємо Вашу увагу на те, що з 2014 року ми маємо новий податок, яким обкладаються пасивні доходи фізичних осіб (до яких безперечно входять і дивіденди) і цей податок військовий збір.
З 1 січня 2015 об'єктом обкладання військовим збором є всі доходи, визначені ст. 163 ПКУ. Тобто об'єкти оподаткування військовим збором та податком на доходи фізичних осіб тепер збігаються, а отже - доходи у вигляді дивідендів також підпадають під обкладання військовим збором.
Ставка збору становить 1,5 відсотка. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету є податкові агенти, тобто фермерське господарство.
Щодо нарахування та сплати ЄСВ, то базою нарахування єдиного внеску згідно зі ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464 як для роботодавця, так і для працівника є, зокрема, сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, до складу яких входять основна і додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно Законом про оплату праці.
Суми доходу у вигляді дивідендів є іншими виплатами, що не відносяться до фонду оплати праці (п. 3.35 Інструкції із статистики заробітної плати №5).
Тобто з сум дивідендів, що виплачуються фізичним особам, ЄСВ не утримується і на них не нараховується. Підтвердження цьому можна знайти і в п. 14 р. II Постанови №1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити