Відповідно до норм пп. 267.2.1 ПКУ, Мінекономіки щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує Перелік автомобілів, які підлягають оподаткуванню, на своєму сайті. І в цій нормі не зазначено, що Мінекономіки може вносити зміни до Переліку. Сказано тільки, що до 1 лютого Перелік має бути на сайті. І згідно з цим Переліком здійснюється визначення автомобілів, які підлягають оподаткуванню.
Перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткування транспортним податком у 2024 році, наведено на сайті Мінекономіки тут.
Отже, якщо підприємство придбало автомобіль у вересні, переглянуло Перелік за 2024 рік, і в ньому автомобіля не було, підстав для подання декларації та сплати податку не було.
Відповідно, якщо до 01.02.2025 року на сайті Мінекономіки буде опубліковано Перелік на 2025 рік, і там буде автомобіль, який підприємство придбало, підприємство має подавати декларацію і платити податок. Про складання декларації транспортного податку на 2025 рік можна почитати тут.
Тобто, все просто і зрозуміло.
Але в ЗІР, у підкатегорії 110.05 є відповідь ДПС на дивне питання: «В який термін СГ необхідно подати податкову декларації з транспортного податку, якщо легковий автомобіль був включений до Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у звітному (податковому) році, після 1 лютого поточного року та чи буде застосовуватись відповідальність за несвоєчасне подання такої декларації?».
ДПС відповідає, що якщо Мінекономіки доповнює Перелік відповідним легковим автомобілем, у тому числі після 1 лютого податкового (звітного) року, то такий автомобіль є об’єктом оподаткування транспортним податком за поточний податковий (звітний) період. Платник податку має подати декларацію (якщо це перша за рік, то з типом «Звітна», якщо декларацію за цей рік було подано, – з типом «Уточнююча») протягом податкового (звітного) періоду. У разі якщо після включення автомобіля до Переліку платник не подав декларацію з транспортного податку протягом податкового (звітного) періоду, то такі дії тягнуть за собою накладення штрафу, встановленого ст. 120 ПКУ.
Але ПКУ не передбачено можливість доповнення Переліку і не встановлена процедура, що робити, якщо Мінекономіки доповнить перелік серед року. Яким чином підприємство може дізнатися про доповнення Переліку? Хіба що кожного дня буде заходити на сайт Мінекономіки і перевіряти. Іншого варіанту немає. Але ж такий варіант, зрозуміло, абсурдний.
З консультації ДПС також випливає, що, приміром, станом на момент придбання підприємством автомобіля його могло не бути у Переліку. А через кілька днів, через місяць тощо Мінекономіки могло доповнити Перелік. Виходить, в такому разі підприємству потрібно було подавати декларацію за 2024 рік, в якому розраховувати податок за ті місяці 2024 року, що залишилися до кінця року. На погляд ДПС, декларацію слід було подати протягом 2024 року. Але ж з якого періоду розраховувати податок? Про це в ПКУ жодного слова. Можна припустити, що оскільки за нормами пп. 267.6.4 ПКУ податок щодо придбаних автомобілів сплачується з місяця, в якому придбано автомобіль, то незалежно від дати внесення автомобіля до Переліку, нехай навіть внесли в грудні 2024 року, податок слід сплачувати починаючи з вересня 2024 року.
Знову зазначимо, що ПКУ така можливість доповнення Переліку не передбачена і не передбачена можливість інформування підприємств про те, що вони стали платниками. Але що робити підприємству, якщо спершу в Переліку автомобіля не було, але він з’явився згодом, слід вирішувати в кожній конкретній ситуації.
Наприклад, якщо на момент придбання у вересні 2024 року автомобіля в Переліку за 2024 рік не було, але згодом підприємство бачить, що в Переліку на 2024 рік цей автомобіль є, доведеться буде подавати декларацію за 2024 рік, нараховувати і сплачувати податок за 2024 рік – починаючи з вересня 2024 року. Очевидно, що податкова служба може нарахувати штрафи за несвоєчасне подання декларації і сплату податку. Поряд з цим можна звернутися листом до Мінекономіки з проханням дати пояснення, яким чином, на якій підставі, і з якої дати з’явився автомобіль в Переліку на 2024 рік. Хоча навряд чи це чимось допоможе підприємству. Хіба що воно буде подавати до суду з цього питання. Але які будуть перспективи такого судового розгляду, незрозуміло.
Якщо ж в Переліку на 2024 рік автомобіля немає, то підстав для хвилювання немає. За 2024 рік подавати декларацію не потрібно і не потрібно сплачувати податок. Якщо автомобіль з’явився в Переліку на 2025 рік, слід подавати декларацію на 2025 рік і платити податок у 2025 році.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити