• Посилання скопійовано

Оподаткування українського ФОП за кордоном, якщо доходи надходять в українські банки

ФОП, зареєстрований в Україні, на ЄП групи ІІІ, надає ІТ-послуги, але перебуває за кордоном вже більше 183 днів. Доходи від наданих послуг надходять на рахунки в українських банках. Як оподатковувати такі доходи?

Оподаткування єдиним податком

Відповідно до пп. 1 пп. 292.1 ПКУ, доходом платника ЄП ФОП є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Таким чином, якщо ФОП зареєстрований в Україні, отримує доходи від підприємницької діяльності на рахунки в українських банках, він включає отримані доходи до складу свого доходу, який оподатковується ЄП, подає відповідну звітність, сплачує податок.

Причому, на погляд податкової (див. тут), якщо ФОП на ЄП отримав дохід на рахунок у закордонному банку і не перерахував його на рахунок в українському банку, такий дохід не включається до складу доходу, який оподатковується ЄП, а підлягає оподаткуванню, як іноземний дохід, отриманий фізособою, тобто, за таким доходом слід подати річну декларацію про майновий стан і доходи, утримати з такого доходу ПДФО 18%, ВЗ 1,5%, і сплатити до бюджету за наслідками декларування.

Ми з таким висновком податкової не згодні, про що писали, приміром, тут.

Для уникнення непорозумінь з цього питання з податковою можна отримати ІПН.

 

Щодо подвійного оподаткування

Якщо ФОП отримує доходи від нерезидента, то може виникати подвійне оподаткування зазначеного доходу. Тобто, нерезидент утримуватиме податки у своїй країні, згідно податкових законів такої країни, і ФОП включатиме отриманий дохід до складу свого доходу, який оподатковується єдиним податком.

Проте уникнути такого оподаткування не вийде.

Адже угоди про уникнення подвійного оподаткування не поширюються на єдиний податок.

Наприклад, між Україною і Федеративною Республікою Німеччина укладена Угода про уникнення подвійного оподаткування, ратифікована Законом від 22.11.95 р. №449/95-ВР.

Згідно з ч. 3 ст. 2 цієї Угоди, існуючими податками, на які поширюється ця Угода, зокрема, є:

  1. в Україні: податок на прибуток підприємств, прибутковий податок з громадян, податок на майно підприємств і податок на нерухоме майно громадян (надалі «Український податок»);
  2. у Федеративній Республіці Німеччина: прибутковий податок, корпоративний податок, податок на майно і промисловий податок (надалі «Німецький податок»).

Як бачимо, на єдиний податок дія Угоди не поширюється. Це означає, що доходи, які отримує ФОП на ЄП, можуть оподатковуватися двічі – як у країні нерезидента, так і в Україні (єдиним податком). Уникнути такого оподаткування не вийде.

Разом з тим українські ФОПи, які перебувають за межами України, залишаються фізичними особами – резидентами України. Адже згідно з пп. 14.1.213 ПКУ достатньою підставою для визначення фізичної особи резидентом України є її реєстрація як самозайнятої особи.

Підтвердити свій резидентський статус ФОП може відповідною довідкою. Отримати таку довідку можна в електронній формі, про що ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423