Платником екологічного податку є суб’єкти господарської діяльності, під час провадження діяльності яких здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (пп. 240.1.1 ПКУ).
Стаціонарне джерело забруднення - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу (пп. 14.1.230 ПКУ).
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі відповідного дозволу (див. ст. 11 Закону №2707).
Акцизний склад (відповідні цистерни) зберігає свої просторові координати, а тому якщо через такий склад здійснюються викиди в атмосферу забруднюючих речовин, він буде стаціонарним джерелом забруднення, а отже, юрособа буде платником екологічного податку.
Чи здійснює акцизний склад викиди забруднюючих речовин?
Так, викиди в атмосферне повітря здійснюються з ємностей, в яких зберігається пальне. Фактично це загальновідомий факт, адже всі АЗС проходять екологічний аудит, який визначає викиди для ємностей, в яких зберігається пальне.
Тому юрособа має отримати відповідний дозвіл, згідно з нормами Закону №2707-XII.
Але навіть, якщо дозвіл не отримано, складати звітність, сплачувати екологічний податок все одно потрібно.
Наприклад, дивимося консультацію податкової в підкатегорії 117.03, ЗІР: «Чи має право СГ самостійно визначати ставку екологічного податку за викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, у разі відсутності дозволу на викиди із зазначенням назв забруднюючих речовин та норм граничнодопустимих викидів, для заповнення декларації?».
Податкова відповідає, що обсяги викидів платники екологічного податку визначають самостійно, навіть, якщо немає дозволу.
А якщо таки юрособа вважатиме, що викидів немає, а тому воно не є платником?
Згідно з пп. 250.12 ПКУ, податкова може залучати працівників Держекоінспекції для перевірки правильності визначення платниками податку фактичних обсягів викидів стаціонарними джерелами забруднення.
Тобто навіть, якщо підприємство не визначить обсяг викидів і не нарахує екологічний податок самостійно, за нього може це зробити податкова, залучивши фахівців.
Як визначити обсяг викидів?
Обсяг викидів визначається згідно з нормами викидів відповідних забруднюючих речовин, встановленими у дозволі.
Якщо дозвіл не отримувався, обсяг розраховують самостійно, використовуючи методичну літературу, наприклад, Збірник методик за розрахунком змісту забруднюючих речовин у викидах неорганізованих джерел забруднення атмосфери, УкрНТЕК, 1994 р.
Для неспеціаліста самостійно робити розрахунки може бути складно. В такому разі доречніше залучити фахівців екологів.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити